dziecko

i

Autor: Canva.com

księga imion

To najbardziej popularne imię na świecie. W Polsce rzadko rodzice nazywają tak synów

2025-05-28 11:00

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że najczęściej nadawane imiona to te, które znamy z własnego podwórka, czyli Jakub, Antoni, Jan i Aleksander, to statystyki pokazują zupełnie inny obraz. Na świecie jest jedno imię, które od dekad bije rekordy popularności i nosi je więcej osób niż jakiekolwiek inne. Co ciekawe, w Polsce niemal go nie spotykamy.

Pewne imię pojawia się w setkach wariantów pisowni, wymowy i zapisu, ale jego znaczenie pozostaje niezmienne. Znane jest w Azji, Afryce, Europie i obu Amerykach. Występuje w rejestrach noworodków w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia czy Francja. Co więcej, w wielu z tych państw w ostatnich latach nie tylko znalazło się w czołówce, ale wręcz zdobyło pierwsze miejsce w rankingach popularności. Czasem przybiera formy bardziej spolszczone, innym razem pozostaje w oryginalnej wersji.

Imię to cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem rodziców na całym świecie. Przez jednych nadawane z powodów religijnych, przez innych z tradycji kulturowej, a jeszcze przez innych po prostu z sympatii do brzmienia.

Zobacz też: To urocze imię było hitem w PRL. Teraz wróciło, ale w skróconej formie

SHORT 2 - ESKA - NOSEL WKRĘCA 2025_05_12

Imię Mohamed 

Chodzi o imię Mohamed (lub też: Muhammad, Mohammed, Muhamad i wiele innych wersji). Szacuje się, że ponad 150 milionów mężczyzn i chłopców na świecie właśnie tak się nazywa, co czyni to Mohameda najpopularniejszym imieniem na naszej planecie.

W krajach muzułmańskich Mohamed to jedno z najczęściej nadawanych imion ze względu na szacunek dla proroka Mahometa, założyciela islamu. Co więcej, imię to bywa nadawane nie tylko jako pierwsze, ale też jako część imienia złożonego, np. Mohamed Ali, Mohamed Youssef, itd.

W Polsce jednak imię Mohamed występuje bardzo rzadko. Według danych z rejestrów PESEL czy spisów imion, znajduje się ono daleko poza pierwszą setką. Wynika to z niewielkiej liczby rodzin pochodzenia arabskiego czy muzułmańskiego, ale też z lokalnych tradycji nadawania imion oraz braku kulturowego zakorzenienia tej konkretnej formy.

Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie