Koronawirus

i

Autor: Pixaby

Koronawirus: co zrobić w przypadku podejrzenia choroby? Praktyczne informacje

2020-03-18 9:30

Jak podkreślają polskie władze, koronawirus w końcu pojawi się w naszym kraju. Krakowski Magistrat zapewnia, że jest przygotowany na ewentualne wystąpienie choroby w naszym mieście. Miasto zamieściło dla mieszkańców garść informacji, w których radzi, jak zachować się w przypadku wystąpienia koronawirusa w stolicy Małopolski.

Z każdej strony jesteśmy bombardowani coraz to nowszymi informacjami na temat koronawirusa. Duża część z nich może wywoływać panikę, choć jak podają władze, do tej pory (stan na 2 marca 2020) nie potwierdzono w Polsce żadnego przypadku groźnej choroby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy małą ściągawkę, w której znajdziecie wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Gdzie zgłosić się w przypadku objawów zarażenia? Jakie dokładnie są jego objawy? Sprawdźcie poniżej.

W Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym oceniono, jak Kraków jest przygotowany na ewentualne wystąpienie koronawirusa. Wzięli w nim udział przedstawiciele magistratu, a także policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, MPK SA w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Magistrat zapewnia, że Kraków jest przygotowany na ewentualne pojawienie się koronawirusa. Posiada również rezerwy finansowe na wypadek wystąpienia epidemii.

Koronawirus: objawy

Objawy koronawirusa bardzo przypominają dobrze znaną grypę. U chorującego występuje kaszel, podwyższona temperatura ciała, duszności oraz problemy z oddychaniem. Dodatkowo złe samopoczucie i bóle mięśniowe.

Koronawirus: mam objawy - co robić?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byliście w jednym z państw objętych epidemią i macie objawy koronawirusa, należy powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie zostanie poinformowani, co robić dalej.

Koronawirus: byłem w jednym z państw, gdzie występuje choroba, ale nie mam objawów

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w jednym z miejsc, gdzie odnotowano przypadki choroby, ale nie masz objawów, przez kolejne dwa tygodnie kontroluj swój stan zdrowia. Szczególnie sprawdzaj temperaturę ciała.

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, możesz zakończyć kontrolę. Jeśli się pojawiły zgłoś się do stacja sanitarno-epidemiologicznej. Postępuj podobnie, jeśli miałeś kontakt z zarażoną osobą.

Koronawirus: chcę zgłosić się na oddział - telefony alarmowe

Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.05, należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Makuszyńskiego 9:

  • centrala: 12 644 91 33, 12 644 93 72, 12 644 99 64, 12 684 40 35, 12 684 40 99
  • lub dyżurne telefony całodobowe +48 600 876 214 lub +48 602 263 605 – podczas dyżuru aktywny jest wyłącznie jeden z podanych numerów

Ponadto uruchomiona została bezpłatna Telefoniczna Informacja Pacjenta. Pod numerem telefonu 800-190-590 przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiać można przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Koronawirus: oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne w Krakowie

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie – Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Jakubowskiego 2, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 400 20 00
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, os. Na Skarpie 67, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 622 93 53
Recykling Art Day 2020
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?