Koronawirus: w kościołach będą odczytywane informacje na temat choroby

2020-03-01 11:54
Biblia
Autor: Pixaby

W ciągu najbliższych dni w kościołach w całej Polsce będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego na temat koronawirusa. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zwiększyć świadomość obywateli przed możliwą chorobą. Księża również apelują o zachowanie większej ostrożności.

Władze w kraju z informacjami związanymi z koronawirusem starają się dotrzeć do obywateli w każdy możliwy sposób. W mediach i na portalach społecznościowych można sprawdzać najnowsze wiadomości. Teraz Ministerstwo Zdrowia wysunęło także apel do duchownych.

W najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Pismo to zostało przekazane w piątek wieczorem do wszystkich diecezji, z prośbą o rozpowszechnienie wśród wiernych.

W liście prof. Szumowski podkreśla m.in., że w większości państw w Europie odnotowano już przypadki koronawirusa, a ten z pewnością pojawi się też w Polsce. Minister Zdrowia dodaje, że przebieg choroby jest bardzo podobny do grypy i wymaga leczenia, by nie dopuścić do powikłań. Należy unikać kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi, systematycznie myć ręce oraz zachowywać zasady higieny.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byliśmy we Włoszech lub w Chinach i występują u nas objawy koronawirusa, trzeba skontaktować się z Sanepidem i udać się od szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Jeśli wróciliśmy z wymienionych wyżej miejsc, ale nie mamy objawów, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę - pisze w liście prof. Szumowski.

Archidiecezja Krakowska opublikowała też na swojej stronie internetowej komunikat przewodniczącego Episkopatu Polski.

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – czytamy w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Duchowny zwraca uwagę, że z uwagi na możliwość wystąpienia koronawirusa i łatwego się go przenoszenia księża mogą przyjmować Komunię świętą duchową lub na rękę. Podkreśla również, że osoby, które obawiają się zarażenia, nie powinny korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Wielki Synchron w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE