Kraków: Dorożki znikną z Rynku Głównego. Urząd Miasta podjął decyzję

i

Autor: Pixabay

Gorący temat krakowskich dorożek! Obrońcy zwierząt złożyli zawiadomienie do prokuratury

2022-06-29 9:05

Krakowskie Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt złożyło w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury o możliwości znęcania się nad końmi dorożkarskimi. Aktywiści zarzucają urzędnikom lekceważenie ostrzeżeń przed upałami. Prokuratura będzie sprawdzać, czy mimo zamknięcia niektórych postojów dla dorożek, doszło do popełnienia przestępstwa.

Członkowie Krakowskiego Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt twierdzą, że konie pracują w warunkach, które zagrażają ich zdrowiu i życiu. Latem temperatura na Rynku Głównym w Krakowie przekracza 30 stopni w cieniu, a na poziomie gruntu sięga nawet 50 stopni.

- Złożyliśmy wraz zawiadomieniem dokumentację fotograficzną, dokumentację filmową obrazującą warunki w jakich pracują konie w Krakowie. One pracują w tych warunkach po dwanaście i więcej godzin. To są warunki grożące udarami, zasłabnięciami, kolkami - mówi Agnieszka Wypych, Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

Zawiadomienie wpłynęło w poniedziałek do działu śledczego. Prokuratura będzie ustalać, czy zostało popełnione przestępstwo.  

- Będziemy sprawdzać, czy możemy w ogóle mówić o jakichś zaniechaniach ze strony urzędników, czy po prostu zwierzątka zostały zaopiekowane. Jeśli zaniechania się potwierdzą to za taki czyn grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności - mówi Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Dzień po zawiadomieniu miasto zamknęło postoje dla dorożek na Rynku Głównym oraz na placu Mariackim. Jednak dorożkarze mogli nadal korzystać z postojów zastępczych przy Barbakanie oraz w okolicach ulicy Mikołajskiej. 

Brandysówka w Dolinie Będkowskiej - ulubione miejsce wypoczynku Krakowian. W sezonie tętni życiem, zwłaszcza w weekendy

QUIZ. Dziwne słowa w języku polskim. Wielu na pewno nie znasz!

Pytanie 1 z 15
Ladaco to inaczej: