Pawilon Wyspiańskiego

i

Autor: Cancre/Wikipedia Pawilon Wyspiańskiego

Nowa odsłona Pawilonu Wyspiańskiego w Krakowie! Co się zmieni?

2022-06-27 20:10

Pawilon Wyspiańskiego zostanie przebudowany. To w ramach projektu "Legenda Krakowska", który powstał z inicjatywy spółki Kraków5020. W zaaranżowanym na nowo pawilonie powstanie miejsce spotkań z artystami oraz kawiarnia ze strefami degustacyjnymi. Będzie także informacja turystyczna oraz sklep z lokalnymi produktami.

Pawilon Wyspiańskiego to budynek zlokalizowany na rogu ulicy Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych. To nieco zapomniane miejsce dla mieszkańców Krakowa. W tym roku ma się to zmienić. Pawilon przejdzie metamorfozę i stanie się kolejnym kulturalnym punktem na mapie miasta. Będzie służył zarówno Krakowianom, jak i turystom. 

- Podzieliliśmy zakres tego, co chcemy prezentować w pawilonie na branże. Mamy tam literaturę, muzykę, sztukę użytkową, modę, gastronomię. Z przykładów to byłyby filiżanki, które powstają w Krakowie, biżuteria, która powstaje w Krakowie. Dobraliśmy sobie do tych poszczególnych branż kuratorów, którzy zajmują się kwestiami organizacyjnymi - mówi Iza Błaszczyk, Prezeska spółki Kraków5020.

Na razie pawilonem zarządza Krakowskie Biuro Festiwalowe. Po przejęciu budynku przez spółkę Kraków5020 i jego przebudowie, będą się tam obywać także spotkania.

- Spotkania właśnie z producentami konkretnej żywności, z producentami konkretnych butów, pisarzami konkretnych książek czy też z muzykami. Wiemy o tym, że takich miejsc i takich rzeczy, które powstają w Krakowie oraz ich twórców jest ogrom. To będzie miejsce właśnie dla nich - dodaje Błaszczyk. 

Legenda Krakowska zostanie otworzona w tym roku. Spółka planuje stworzyć kolejne oddziały między innymi przy Teatrze Słowackiego oraz na Powiślu.

Noc Tańca w Krakowie

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Jedynie połowa z was zdoła zdobyć 5/10!

Pytanie 1 z 10
Który wodospad w Polsce jest największy?