spanie

i

Autor: pexels Dlaczego budzimy się około 3:00 nad ranem?

ciekawostki

Regularnie budzisz się około godziny 3:00? nad ranem? Wiemy, co jest tego powodem!

2023-11-30 7:35

W trakcie nocy zdarza nam się budzić nawet po kilka razy. Wiele osób jednak wstaje z łóżka około 3:00 nad ranem - czyli w tzw. "godzinie duchów". Co jest tego przyczyną? Czy ma to jakieś nieracjonalne wyjaśnienie? Wszystko tłumaczymy w naszym materiale.

Wstawanie w nocy. Ile godzin powinniśmy spać?

Zdrowy, mocny sen to marzenie wielu osób. Ma on bowiem bardzo duży wpływ na nasze codziennie funkcjonowanie. Nie tylko sprawia, że mamy więcej energii w ciągu dnia, ale także pozwala skupić się na obowiązkach. Według specjalistów powinniśmy spać 7-8 godzin, by nasz organizm dobrze funkcjonował. W przeciwnym razie mogą pojawić się u nas problemy zdrowotne, jak bóle głowy, problemy z koncentracją, czy też po prostu bardzo mocne zmęczenie.

Dlaczego budzimy się około 3:00 nad ranem?

Jeśli już uda nam się wygospodarować odpowiednią ilość godzin na sen, to nie zawsze przesypiamy bez problemów całą noc. Powodem może być np. stres. Spora grupa osób budzi się też nad ranem około godziny 3:00. Dlaczego akurat wtedy? Kiedyś uważano, że ta pora jest "godziną duchów". Ten stereotyp wykorzystywały także filmy grozy. W nich można było zauważyć, że bohaterowie budzili się właśnie o tej godzinie.

Okazuje się jednak, że ta pora nie ma nic wspólnego z duchami. Dlaczego więc budzimy się około 3:00 nad ranem?

Wstawanie o 3:00 godzinie nad ranem. Co jest powodem?

Powód pobudek o 3:00 godzinie nad ranem jest bardzo prosty. Naukowcy zaznaczają, że chodzi o naturalne procesy zachodzące w naszym organizmie. Około 3:00 godziny nad ranem spada w ciele ilość odpowiedzialnej za sen melatoniny. Dodatkowo w organizmie zwiększa się wydzielanie glikokortykosteroidów - czyli hormonów stresu. Przez to rośnie temperatura ciała. W konsekwencji przebudzamy się. Oto cały sekret pobudek o 3:00 godzinie nad ranem.

Namioty przed sklepem, szał na ręczniki, dzieci śpiące w kulkach. Tak wyglądało otwarcie Ikei w Krakowie w latach 90.

ESKA Summer City Terma Bania 6.07