Ciekawostki

Babia Góra na przedwojennych zdjęciach. Tak wyglądała "Kapryśnica" [GALERIA]

2024-03-08 15:28

Babia Góra to wciąż jedna z najpopularniejszych górskich destynacji turystycznych w Polsce. Jej masyw od wieku budził podziw i szacunek lokalnych mieszkańców. O szczycie wspominał w swoim „Dziejopisie Żywieckim” Andrzej Komoniecki, kronikarz i wójt żywiecki w latach 1688-1707. Przez setki lat historii „Królowa Beskidów” pozostała niezmieniona. Zobaczcie archiwalne fotografie z masywu Babiej Góry.

Babia Góra na starych fotografiach. Widoki, które podziwiano przed wojną

Babia Góra to masyw położony w Beskidzie Żywieckim, którego najwyższym szczytem jest Diablak, wznoszący się na wysokość 1724 m n.p.m. Babia Góra to od wielu lat jedna z najpopularniejszych destynacji turystyki górskiej w Polsce. Skąd wzięła się nazwa „Królowej Beskidów”? O jej pochodzeniu pisał Andrzej Komoniecki, wójt żywiecki w latach 1688-1707, autor słynnego „Dziejopisu Żywieckiego”.

Także w Babiej Górze jest góra albo gronik, na którym jest kamienna baba tak wyrośniona, a woda z niej idzie. Gdzie tam jest skała, z jednej strony nie przystępno do niej, a z drugiej połogo idzie, i stąd Babia Góra nazwana – brzmi zapis kroniki.

Jak podają Stanisław Figiel, Urszula Janicka-Krzywda, Piotr Krzywda i Wojciech Wiśniewski, w książce „Beskid Żywiecki. Przewodnik” Babia Góra jest również nazywana „Matką Niepogód” lub „Kapryśnicą” z powodu bardzo zmiennych warunków atmosferycznych. Zobaczcie, jak wyglądała Babia Góra na przedwojennych zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

QUIZ. Jak wiele wiesz o Małopolsce? Pytania dla zapalonych podróżników

Pytanie 1 z 12
1. Z iloma województwami graniczy woj. małopolskie?
PODSUMOWANIE TYGODNIA 04-08.03.2024