Vivienne Westwood, a właściwie Vivienne Isabel Swire, urodziła się 8 kwietnia 1941 roku we wiosce Tintwistle w środkowej Anglii. Gdy miała 17 lat, wraz z rodzicami przeniosła się do Londynu. W wieku 21 lat wyszła za mąż za Dereka Westwooda, a swoją suknię ślubną zaprojektowała sama. Rok później urodziła syna Benjamina „Bena” Arthura (ur. 1963). Małżeństwo z Derekiem rozpadło się w 1965 roku. Poznała menedżera zespoły Sex Pistols Malcolma McLarena, z którym również miała dziecko, kolejnego syna, Josepha Ferdinanda Corré (ur. 1966).
Wspólnie z partnerem prowadzili sklep, który z początku oferował odzież w stylu "Teddy boys", a później postawili na sprzedaż strojów sadomasochistycznych. Vivienne Westwood zawsze była zafascynowana stylem punkowym, który w późniejszych latach był widoczny niemal w każdej z jej stylizacji.
Polecany artykuł:
Działalność Vivienne Westwood będzie kontynuowana
29 grudnia 2022 świat obiegła wiadomość o śmierci Vivienne Westwood. Odeszła spokojnie w otoczeniu rodziny, w swoim londyńskim domu.
Vivienne robiła rzeczy, które kochała, aż do ostatniej chwili. Projektowała, pracowała nad swoją sztuką, pisała książkę i zmieniała świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacje i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat były ogromne i będą kontynuowane w przyszłości. Świat potrzebuje takich ludzi jak Vivienne, aby dokonywać zmian na lepsze - napisała marka Vivienne Westwood w oficjalnym oświadczeniu.
Ukochany Vivienne - Andreas Kronthaler - poprzysiągł, iż pamięć o niej będzie pielęgnowana, a on sam będzie kontynuował działalność małżonki.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Red Lipstick Monster pokazała stylizacje w stylu Wednesday. "Randka na cmentarzu?"
Vivienne Westwood - niepokorna, szokująca, sprzeciwiająca się nonkonformizmowi
Vivienne Westwood całe swoje życie oddała modzie. Na początku twórczość kupowała ubrania z second-handów, aby analizować ich składy i kroje. Projektowała kostiumy teatralne i filmowe, a w jej późniejszych pracach wyraźnie widać fascynację strojami z epoki. To w połączeniu z uwielbieniem punkowego stylu, dało niesamowity efekt.
Vivienne projektowała dla największych sław. Stworzyła kreację dla Madonny na potrzeby klipu do utworu Rain (1993). Swoją twórczością próbowała zmieniać świat. Tworzyła koszulki, na których pojawiały się hasła wzywające do walki ze zmianami klimatycznymi. "Jedynym powodem, dla którego jestem w świecie mody, jest niszczenie słowa 'konformizm'. Nic mnie nie interesuje, jeżeli nie ma tego elementu" - napisała w swojej biografii, która ukazała się w 2014 roku. Za swoje zasługi dla mody otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki, a oficjalna ceremonia odbyła się w pałacu Buckingham.