Jan Urban - kim jest? Piłkarz ma na swoim koncie wiele ogromnych sukcesów

2025-07-15 20:08

Pozycja selekcjonera reprezentacji Polski ponownie budzi emocje, a wśród głównych kandydatów do objęcia stanowiska po Michale Probierzu wymienia się nazwisko Jana Urbana. To postać doskonale znana fanom piłki nożnej, zarówno jako były reprezentant kraju, jak i ceniony trener. Jego życiorys i osiągnięcia sportowe robią wrażenie. Czy to właśnie on odbuduje ducha Biało-Czerwonych?

Jan Urban od lat jest obecny na piłkarskiej scenie. Najpierw jako skuteczny napastnik, później jako szkoleniowiec z dużym doświadczeniem. W swojej trenerskiej karierze prowadził m.in. Legię Warszawa, Lecha Poznań, Górnika Zabrze czy Śląsk Wrocław. Pracował także za granicą, w hiszpańskiej Osasunie, gdzie wcześniej występował jako zawodnik.

To człowiek, który zna smak sukcesu. Zarówno jako gracz, jak i jako trener sięgał po mistrzostwa, puchary i superpuchary. Ma opinię osoby, która potrafi dogadywać się z zawodnikami i wprowadzać dobrą atmosferę do szatni, a tego reprezentacji Polski aktualnie bardzo potrzeba. Dla wielu kibiców jego kandydatura to nie tylko sentyment, ale realna nadzieja na pozytywne zmiany w drużynie narodowej.

Zobacz też: Polska walczy o Euro 2029. "To byłaby wielka szansa" - mówią piłkarki

Eska Summer Camp w Łebie

Jan Urban - wiek, miejsce urodzenia, wzrost

Jan Urban urodził się 14 maja 1962 roku w Jaworznie. To właśnie tam, w małopolskim mieście, stawiał pierwsze kroki w piłce nożnej. Jako dziecko grał w klubie Victoria Jaworzno, skąd rozpoczęła się jego długa i barwna droga przez sportowy świat, zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Urban ma 180 cm wzrostu.

Jan Urban - syn

Ciekawostką jest fakt, że syn Jana Urbana, czyli Piotr Urban, również związał się z futbolem. Znany z występów eksperckich w Eleven Sports, sam także poszedł ścieżką trenerską. W 2024 roku objął funkcję dyrektora sportowego Akademii Widzewa Łódź. Wcześniej przez sześć sezonów był związany z Akademią Legii Warszawa, pełniąc m.in. funkcję wicedyrektora ds. szkolenia młodzieży i będąc częścią sztabu reprezentacji Polski U-21.

Jan Urban - trener

Po zakończeniu piłkarskiej kariery w 1998 roku szybko rozpoczął nowy rozdział jako trener. Już rok później podjął pracę szkoleniową w Hiszpanii, gdzie najpierw objął drużyny młodzieżowe Osasuny, potem drugą drużynę seniorską, a w kolejnych latach pełnił szereg różnych funkcji, od analityka po dyrektora metodologii szkolenia. Do Polski wrócił w 2005 roku, by wkrótce objąć Legię Warszawa i rozpocząć najbardziej znany etap swojej trenerskiej kariery.

Jan Urban - jakim był piłkarzem?

Jako zawodnik Jan Urban był skutecznym napastnikiem, który przez lata budził postrach u rywali. W reprezentacji Polski wystąpił aż 57 razy w latach 1985–1991 i strzelił 7 goli. Brał udział w Mistrzostwach Świata w 1986 roku. Największe sukcesy klubowe święcił z Górnikiem Zabrze, gdzie zdobył trzy mistrzostwa Polski i Superpuchar. Grał również w Hiszpanii. Najpierw w Osasunie, a później w Realu Valladolid i Toledo. W 1990 roku zdobył hat-tricka w słynnym meczu przeciwko Realowi Madryt, który Osasuna wygrała aż 4:0 na Santiago Bernabeu. To jedno z jego najbardziej pamiętnych dokonań.

Jan Urban - z jakimi klubami był związany?

Lista klubów, które prowadził Jan Urban, jest długa i imponująca. Dwukrotnie prowadził Legię Warszawa, najpierw w latach 2007–2010, kiedy zdobył Puchar i Superpuchar Polski, a potem w latach 2012–2013, gdy sięgnął po mistrzostwo kraju. Trenował też Lecha Poznań, z którym zdobył Superpuchar, ale nie spełnił oczekiwań władz klubu i został zwolniony. Prowadził również Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, Polonię Bytom, a także kilkukrotnie Górnika Zabrze, czyli klub, w którym niegdyś błyszczał jako piłkarz. W 2023 roku ponownie przejął drużynę z Zabrza i wyciągnął ją ze strefy spadkowej, kończąc sezon na 6. miejscu.