Eurowizja 2024

Tyle kosztuje zorganizowanie Eurowizji. Kwota zwala z nóg!

2024-05-07 14:27

Konkurs Piosenki Eurowizji jest największym świętem muzyki w Europie. Każdego roku przed telewizorami relację z Eurowizji śledzi ponad 150 milionów osób na całym świecie. Organizacja konkursu wiąże się z ogromem pracy, godzinami przygotowań oraz sporymi nakładami finansowymi. Ile będzie kosztować zorganizowanie tegorocznego show? Włodarze Malmö ujawnili kwotę.

68. Konkurs Piosenki Eurowizji rozpoczął się w ubiegłą niedzielę tradycyjną prezentacją uczestników na turkusowym dywanie. Wśród artystów nie zabrakło oczywiście Luny, która w tym roku wraz z utworem "The Tower" reprezentuje nasz kraj. Na turkusowym dywanie ze względów bezpieczeństwa nie pojawiła się reprezentantka Izraela, której udział w tegorocznej Eurowizji od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Luna ma już za sobą próbę generalną. Jej fragmenty mogliśmy zobaczyć w sieci, i trzeba przyznać, że wygląda to spektakularnie. Aleksandra Wielgomas już dziś zaprezentuje się publiczności w Malmö Arena. W pierwszym półfinale, który rozpocznie się o 21:00, powalczy o udział w wielkim finale z reprezentantami Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Finlandii, Azerbejdżanu, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii oraz Słowenii.

Eurowizja 2024 - główni faworyci do zwycięstwa

Ile kosztuje zorganizowanie Eurowizji? Włodarze Malmö ujawnili kwotę

Organizacja Eurowizji to nie tylko wielkie wyróżnienie dla danego kraju i miasta, w którym odbędzie się konkurs. Wiąże się to również z ciężką pracą, godzinami przygotowań oraz nakładami finansowymi, a te, jak można się domyślić, są całkiem spore. Choć miasto, które organizuje konkurs, może liczyć na wsparcie Europejska Unia Nadawców (EBU), to władze Malmö przekazały, że koszt zorganizowania Eurowizji będzie znacznie większy niż w 2013 roku, kiedy również byli gospodarzem dzięki wygranej Loreen. Katrin Stjernfeldt Jammeh - przewodnicząca rady miasta - wyznała, że Eurowizja będzie kosztować miasto 30 milionów koron szwedzkich, czyli nieco ponad 2,5 miliona Euro. Mimo iż jest to ogromna kwota, to jest przekonana, że kwota, jaką miasto zyska dzięki odwiedzającym Malmö w tym okresie (przewiduje się, że do Malmö przyjedzie około 100 000 turystów z różnych krajów) znacznie przekroczy nakłady finansowe, jakie miasto poniesie w związku z organizacją konkursu. W wywiadzie dla Sveriges Radio powiedziała:

Organizowaliśmy Eurowizję 10 lat temu, a przeprowadzone wyliczenia wskazały, że dochody z turystyki, czyli wartość dla miasta, wyniosły około 185 milionów szwedzkich koron (15,5 miliona euro).

Kwota, jaką miasto wyda na organizację tegorocznej Eurowizji, zdaje się nie być aż tak wysoka. Dla przykładu w 2012 roku, kiedy Eurowizja odbywała się w Baku, Azerbejdżan na organizację konkursu wydał zawrotną kwotę 160 milionów Euro! Znacznie więcej wydała również stolica kraju, Sztokholm w 2016 roku. Wówczas na organizację konkursu w Globen Arena (obecnie Avici Arena) miasto wydało 100 milionów koron, czyli ponad 8,5 miliona Euro.