Testament księcia Filipa będzie odczytany dopiero za… 90 lat! Wyjaśniamy o co chodzi

2021-09-18 13:02 AM
królowa Elżbieta II, książę Filip
Autor: Allstar Picture Library/Mary Evans Picture Library/East News

Od śmierci księcia Filipa minęło kilka miesięcy. Jednak dopiero teraz zajęto się jego testamentem, a raczej zadecydowano, że zostanie on utajniony. Na przynajmniej 90 lat! Dlaczego?

Książę Filip był przez ponad 70 lat mężem królowej Elżbiety II. Zmarł w kwietniu tego roku mając 99 lat. Teraz media podały informację co do jego testamentu.

Najczęściej jest tak, że testament otwiera się po śmierci danej osoby. Jednak nieco inaczej będzie w przypadku księcia Filipa. Sędzia Andrew McFarlane z brytyjskiego Sądu Najwyższego zdecydował, że testament męża królowej Elżbiety II będzie utajniony przez 90 lat!

Od niemal stu lat w brytyjskiej rodzinie królewskiej praktykuje się utajnianie przez sąd ostatniej woli najważniejszych członków rodziny monarchy. Dawniej było inaczej. Prawo pozwalało na publiczny wgląd do testamentu.

I tak idąc tym tropem sąd w Wielkiej Brytanii orzekł, że testament księcia Filipa owszem zostanie otwarty, ale dopiero za 90 lat. To znaczy stanie się tak, jeśli żyjący wówczas członkowie rodziny będą tego chcieli.

Sąd zdecydował, że przez prawie 100 lat nie będzie możliwości publicznego wglądu do testamentu księcia. Będzie to możliwe po upłynięciu tego okresu, ale niezbędny będzie do tego proces cywilny.

Dlaczego tak się stało? Uzasadnieniem tego działania ma być „konieczność ochrony godności królowej Elżbiety II”.

FIGURA MODELKI/FIGURA TANCERKI - jak ONE to ROBIĄ? | ESKA XD - Fit vlog #31
NAJNOWSZE