Harry i William nie pójdą razem w procesji na pogrzebie Filipa. To życzenie królowej

2021-04-16 9:07 kp
Książę Harry, książę William
Autor: Rex Features/East News

Cały świat czeka na zdjęcia maszerujących obok siebie księcia Williama i księcia Harry'ego w procesji pogrzebowej księcia Filipa. Królowa Elżbieta II oszczędzi jednak mediom tego show. Monarchini zadecydowała, że bracia nie będą szli w procesji razem. Rodzina królewska od wielu dni obawia się, że zamieszanie wokół obecności Harry'ego na pogrzebie przyćmi rzeczywisty cel ceremonii, jakim jest oddanie hołdu zmarłemu.

Jedną z pierwszych kwestii, którą już po śmierci księcia Filipa zaczęły poruszać brytyjskie media, była ewentualna obecność na ceremonii pogrzebowej Meghan Markle i księcia Harry'ego. Wiadomo było, że przyjazd skłóconych z monarchią Sussexów do Londynu byłby szeroko komentowany na świecie, a każdy ich krok skrupulatnie śledzony przez fotoreporterów. Ostatecznie książę Harry podjął decyzję o samotnym przyjeździe na pogrzeb dziadka.

Jednocześnie w mediach zaczęły pojawiać się kolejne doniesienia - z jednej strony o komentarzach, jakie na temat książęcego pogrzebu Meghan Markle miała przekazywać swoim znajomym, a z drugiej o upokorzeniu, jakie na ceremonii czeka księcia Harry'ego. Wiele wskazywało jednak na to, że pozbawiony swoich tytułów Harry będzie jedynym członkiem monarchii, który na mszy pogrzebowej zjawi się w cywilnym garniturze, a nie w mundurze wojskowym. W tej kwestii królowa Elżbieta II poszła mu na rękę i zarządziła, by wszyscy żałobnicy ubrali zwyczajne garnitury.

>> Na pogrzeb Filipa nikt nie przyjdzie w mundurze. Królowa złamała zasadę dla księcia Harry'ego

ESKA XD #020 - FAME MMA, taniec na rurze i sztuczne słońce

Książę William i książę Harry rozdzieleni na pogrzebie

Królowa robi wszystko, co w jej mocy, by podczas pogrzebu księcia Filipa odwrócić uwagę mediów od księcia Harry'ego. Teraz monarchini podjęła jeszcze jedną, ważną decyzję - obaj skonfliktowani bracia pójdą w procesji za trumną Filipa, jednak nie będą szli obok siebie. Książęta zostaną rozdzieleni przez idącego między nimi kuzyna, Petera Phillipsa, czyli syna księżniczki Anny

Podczas drugiej procesji do kaplicy książę William znów pójdzie z Peterem, a książę Harry będzie maszerował za nimi wraz z Davidem Armstrong-Jonesem, synem księżniczki Małgorzaty i Antony'ego Armstrong-Jonesa.

To praktyczna zmiana, a nie wysyłanie sygnału. To jest pogrzeb i nie damy się wciągnąć w dramaty. Ustalenia zostały uzgodnione i reprezentują życzenia Jej Królewskiej Mości.

- powiedział rzecznik Pałacu Buckingham.

Wiadomo już, że natychmiast po ceremonii książę Harry wsiądzie do samolotu i wróci do Kalifornii, gdzie została Meghan Markle. Media już po kilku dniach jego pobytu w Londynie donosiły, że książę bardzo tęskni za ciężarną żoną.

Książę Filip wyszedł ze szpitala
Autor: DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News
Meghan Markle na baby shower w Nowym Jorku
Autor: David McGlynn / SplashNews.com/East News
Meghan i Harry
Autor: CBS/Ferrari Press/East News
NAJNOWSZE