Na pogrzeb Filipa nikt nie przyjdzie w mundurze. Królowa złamała zasadę dla księcia Harry'ego

2021-04-15 12:48 kp
EN_01348534_0027
Autor: Andrew Matthews/Press Association/East News

Cała Wielka Brytania będzie mogła obejrzeć w sobotę transmisję z pogrzebu księcia Filipa w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Specjalnie na ceremonię do Londynu wrócił książę Harry, który już od roku formalnie nie sprawuje swoich funkcji w monarchii. Od początku pod znakiem zapytania stało to, w jaki sposób Harry zostanie potraktowany na ceremonii. Teraz królowa Elżbieta II wykonała w jego stronę ważny gest.

Choć monarchia próbowała tego uniknąć, media od wielu dni rozpisują się na temat pogrzebu księcia Filipa głównie w kontekście przyjazdu księcia Harry'ego do Londynu i nieobecności jego żony, Meghan Markle. Komentatorzy i internauci wciąż zastanawiają się, w jaki sposób Harry - jak były royals - zostanie potraktowany podczas ceremonii oraz czy jego przyjazd jest w stanie w jakikolwiek sposób poprawić jego stosunki z bliskimi.

Obecność księcia Harry'ego stała się problematyczna nie tylko ze względu na odwracanie uwagi od godnego pożegnania księcia Filipa oraz nadmierne zainteresowanie tabloidów. Przylot Sussexa wywołał też u królewskich urzędników dyskusję na temat tego, w jakim charakterze Harry powinien pojawić się na ceremonii. Media donosiły, że Harry, który został pozbawiony swoich tytułów po odejściu z monarchii, będzie jedynym członkiem rodziny, który na pogrzebie księcia Filipa będzie musiał wystąpić w garniturze, a nie - jak jego pozostali krewni - w wojskowym mundurze.

>> Pogrzeb księcia Filipa: książę Harry będzie JEDYNYM członkiem rodziny bez munduru?

ESKA XD #020 - FAME MMA, taniec na rurze i sztuczne słońce

Ukłon królowej w stronę księcia Harry'ego

Łatwo sobie wyobrazić, że zdjęcia księcia Harry'ego po cywilnemu wśród swoich wojskowych krewnych obiegłyby świat z prędkością światła i szybko stałyby się najczęściej komentowanymi ujęciami z pogrzebu. W związku z tym królowa Elżbieta II podjęła ważną decyzję i poprosiła wszystkich członków rodziny, by na pogrzeb księcia Filipa ubrali cywilne garnitury i krawaty.

Nie ma wątpliwości, że tym samym królowa nie tylko odebrała pożywkę tabloidom, ale i pomogła księciu Harry'emu w odnalezieniu się wśród dawno niewidzianych krewnych. Media wciąż zastanawiają się, czy mężowi Meghan Markle uda się po głośnym wywiadzie dla Oprah Winfrey nawiązać nić porozumienia z ojcem i bratem.

NAJNOWSZE