cannes festiwal

i

Autor: Beata Zawrzel/REPORTER

Festiwal

Na festiwalu w Cannes obowiązują surowe zasady. Niektóre brzmią absurdalnie

2024-05-15 10:32

Festiwal Filmowy w Cannes to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży filmowej. Wydarzenie odbywa się od 14 do 25 maja 2024 roku. Jak przystało na prestiżowy festiwal, on również posiada swoje zasady, a niektóre z nich są nawet bardziej surowe, niż się Wam wydaje. Okazuje się, że tu również nie zabrakło pewnych absurdów.

77. Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się 14 maja 2024 roku. Ten niezwykle prestiżowy festiwal, również rządzi się swoimi prawami. Okazuje się, że niektóre z przyjętych zasad są dosyć surowe i rygorystyczne, a niekiedy nawet absurdalne. Co jest niedozwolone na czerwonym dywanie? Niektórzy zostali z niego nawet wyproszeni!

Cannes 2024. To oni powalczą o Złotą Palmę

Niecodzienne zasady, które panują w Cannes

Pierwsza edycja Filmowego Festiwalu w Cannes miała odbyć się w 1939 roku. Wszystkiemu przeszkodził wybuch II wojny światowej. Pierwsza edycja festiwalu w Cannes odbyła się w 1951 roku. Na czerwonych dywanach pojawiają się gwiazdy z branży filmowej, z całego świata. Do wygrania jest "Złota Palma". Festiwal Filmowy w Cannes cieszy się niebywałym prestiżem. Obowiązuje na nim surowy regulamin, którego złamanie niesie ze sobą spore konsekwencję. Co wolno, a co jest zakazane na czerwonym dywanie w Cannes? Na pierwszym miejscu jest oczywiście dress code. Odpowiednik ubiór powinien oddawać powagę wydarzenia i prestiż. Jednym z punktów w regulaminie jest ten, że kobiety powinny występować na czerwonym dywanie w butach na obcasie. W 2015 roku, 50 kobiet zdecydowało się wejść na festiwal w butach na płaskiej podeszwie, a nieugięci organizatorzy, zdecydowali się ich nie wpuszczać. Oprócz rygorystycznych zasad, które dotyczą ubioru, jest jeszcze selfie. Na czerwonym dywanie jest kategoryczny zakaz robienia sobie selfie. Dyrektor wydarzenia wytłumaczył tę decyzję słowami: "Robienie selfie trywializuje to wydarzenie i dodatkowo spowalnia ruch na czerwonym dywanie". Niektóre wymogi brzmią wręcz absurdalnie, ale warto zaznaczyć, że każde z nich ma swoje wytłumaczenie i bardzo solidne podłoże. Na Festiwalu w Cannes nie brakowało bowiem wielu skandalicznych i kontrowersyjnych sytuacji. 

Festiwal w Cannes rozpoczęty. Meryl Streep z honorową nagrodą i pokaz filmu Quentina Dupieux [zdjęcia]

Festiwal Filmowy w Cannes jest organizowany na francuskim Lazurowym Wybrzeżu. Główną nagroda jest prestiżowa Złota Palma. W całej historii festiwalu, tylko dwa polskie filmy uzyskały statuetkę. Złotą Palmę otrzymał Andrzej Wajda za film "Człowiek z żelaza" oraz Roman Polański za film "Pianista". Oprócz Złotej Palmy, przyznaje się również nagrody: Grand Prix, Za reżyserię, Jury, Za scenariusz, Za rolę kobiecą, Za rolę męską, Złota Kamera, Za najlepszy film studencki, Za najlepszą ścieżkę dźwiękową, Za oryginalny styl oraz Palm Dog za najlepszy psi występ.

"Dziewczyna z igłą" powalczy o Złotą Palmę w Cannes. Sceny do docenionej produkcji kręcono we Wrocławiu

Tragiczna śmierć młodych gwiazd Hollywood. Morderstwa i przedawkowania. Żona Polańskiego i inne seksbomby kina. Niezapomniani