Miliarder Kanye West dostał od rządu miliony pomocy na utrzymanie miejsc pracy w Yeezy?

2020-07-07 14:29 mm
Kanye West
Autor: WOOT/Backgrid/East News

Firma Kanye Westa zarabia miliardy, a on sam zamierza zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych. Tymczasem media zza oceanu donoszą, że raper dostał od amerykańskiego rządu pomoc na ratowanie miejsc pracy w firmie Yeezy. Jaka jest prawda o jego majątku? Czy naprawdę potrzebował tej pomocy?

Wiosną tego roku, kiedy na świecie rozkręcała się pandemia koronawirusa, Kanye West został ogłoszony miliarderem. Mąż Kim Kardashian dołączył tym samym do swojej najmłodszej szwagierki Kylie Jenner, która majątkiem z dziewięcioma zerami cieszy się już grubo od ponad roku.

Wyliczenia majątku tak bardzo uskrzydliły rapera, że postanowił pójść za ciosem i w miniony weekend ogłosił, że zamierza kandydować na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak wiadomo, na prowadzenie kampanii wyborczej potrzeba bardzo dużo monet, ale przecież dla miliardera nie powinno to stanowić problemu.

A może jednak?

Dzień po tym, jak Kanye ogłosił zamiar ubiegania się o fotel prezydenta, amerykańskie media donoszą, że raper dostał od rządu preferencyjną pożyczkę na utrzymanie miejsc pracy w swojej firmie Yeezy!

To jak to w końcu jest z majątkiem Kanye Westa - cieszy się miliardowym majątkiem, czy z powodu pandemii koronawirusa musi prosić o pożyczkę, żeby ratować firmę?

KANYE WEST WZIĄŁ POŻYCZKĘ DLA YEEZY?

O sprawie donosi m.in. amerykański serwis Daily Beast. Z jego ustaleń wynika, że kalifornijska firma Yeezy prowadzona przez Kanye Westa uzyskała wielomilionową pożyczkę z pakietu bodźców koronawirusowych rządu federalnego. Kilka dni temu Amerykańska Agencja Skarbu opublikowała listę przedsiębiorców, którzy skorzystali z preferencyjnych pożyczek na ratowanie firm. Na liście tej znalazła się firma Kanye Westa.

W raportów wynika, że Kanye West skorzystał z tzw. programu PPP (Paycheck Protection Program), który jest częścią ustawy CARES podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa.


Dokumentacja pokazuje, że Yeezy otrzymało pożyczkę w wysokości od 2 milionów do 5 milionów dolarów i że fundusze zostały przeznaczone na uratowanie 160 miejsc pracy. Daily Beast zauważa, że ​​kalifornijskie akta handlowe wymieniają Westa jako menedżera Yeezy LLC, choć nie jest to tylko dom mody. Jest spółką holdingową z siedzibą w Delaware i uciekającą z La Palmy w Kalifornii. Podobno marka Yeezy zarobiła w ubiegłym roku 1,5 miliarda dolarów.

Pożyczka PPP podnosi kwestię konfliktu interesów. West był otwartym zwolennikiem prezydenta Trumpa i wielokrotnie podróżował do Białego Domu. Według Forbesa West oficjalnie został w kwietniu miliarderem. Pożyczki PPP, które są przeznaczone dla firm zatrudniających mniej niż 500 pracowników, są na ogół odpisywane przez rząd, jeśli kwalifikujące się firmy wydają pieniądze na koszty kwalifikowalne, a także zatrzymują pewną liczbę pracowników. Pełna lista 40 000 firm, które otrzymały pożyczki w wysokości 150 000 USD i więcej, została dziś opublikowana.

Firma Yeezy przyznaje, że pomoc od państwa pozwoliła zachować 160 miejsc pracy, zagrożonych likwidacją na skutek pandemii COVID-19. Z programu pomocowego skorzystało w USA 40 tysięcy firm.

Prowadzona przez Kanye Westa firma Yeezy według cytowanych przez media raportów zarobiła w ubiegłym roku 1,5 miliarda dolarów.

NAJNOWSZE