Gwiazdy na Marszu na Warszawę [ZDJĘCIA] Wieniawa, Mucha, Bołądź i inni

2020-10-31 10:34 kp

W piątek w stolicy odbył się Marsz na Warszawę - największa dotąd odsłona protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W Warszawie zjawiło się ponad 100 tysięcy osób z całej Polski, które protestowały przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. W tłumie znalazły się też gwiazdy. Zobaczcie ich zdjęcia!

Od ponad tygodnia w Polsce trwają strajki kobiet, które wybuchły po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu jest niezgodna z polską konstytucją. w sprzeciwie wobec wyroku na ulice w dużych i małych miastach wyszły tysiące kobiet - od wielu dni w sieci codziennie pojawiają się zdjęcia kolejnych protestów nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Punktem kulminacyjnym dotychczasowych strajków kobiet był Marsz na Warszawę z 30 października 2020 roku. Do stolicy z całego kraju zjechali ludzie, którzy chcieli wyrazić w ten sposób sprzeciw wobec polityki rządu - strajkujący mają do polityków pretensje nie tylko o próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, ale i o wyciągnięcie tematu w samym środku pandemii. Według pierwszych obliczeń w Warszawie mogło strajkować ponad 100 tysięcy osób, a wśród nich wiele gwiazd.

ESKA XD #008

Gwiazdy na Marszu na Warszawę

Polskie gwiazdy od początku bardzo aktywnie włączyły się w strajki kobiet. Większość z nich od wielu dni publikuje na swoich profilach w mediach społecznościowych swoje przemyślenia na temat wyroku TK, a niektórzy dzielą się swoimi prywatnymi przeżyciami - jak Joanna Koroniewska.

>> Polskie gwiazdy reagują na wyrok TK w sprawie aborcji! "Miałam osiem ciąż. Obumierały"

W polską sprawę zaangażowały się też gwiazdy zza granicy. Dotąd strajk kobiet poparły m.in. Miley Cyrus, Dua Lipa, Patti Smith, Zara Larsson czy Anne-Marie.

W piątkowy wieczór wiele polskich gwiazd maszerowało z innymi protestującymi ulicami Warszawy.

Dziś było nas tysiące, nasi faceci, przyjaciele szli obok nas. Polki walczące o swoją wolność i godność. To nasz kraj nas wychował na świadome kobiety. Dziękuje Polsko wykształciłaś nas, nauczyłaś samodzielnie myśleć. I to my kobiety na nowo Cię odbudujemy. Odrabiamy lekcje asertywności i stawania w swojej obronie. Może nie wszystkim podoba się nasze słownictwo, ale skończyły się czasy, kiedy musimy podobać się wszystkim. Stawiamy na solidarność,siostrzeństwo braterstwo, żeby żadna z nas nie musiała iść sama. Tak więc trochę zaufania - my kobiety wiemy co robimy ❤️🖤❤️

- napisała pod zdjęciami ze strajku Olga Bołądź.

Poza nią, na proteście pojawili się m.in. Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor, Maffashion, Julia Wieniawa, Michał Piróg czy Anna Wendzikowska. Zobaczcie ich zdjęcia w galerii!

NAJNOWSZE