Ariana Grande pozwana za własne zdjęcia na Instagramie! Będzie musiała je usunąć?

2019-05-15 8:55
Ariana Grande - Coachella 2019
Autor: SplashNews.com/East News

Ariana Grande ma problem! Gwiazda została właśnie pozwana przez paparazzo za swoje własne zdjęcia wrzucone na Instagram. Jeśli fotograf wygra, artystka będzie zapewne musiała usunąć fotki ze swojego konta. Absurdalna sprawa? Niestety to zdarza się coraz częściej!

Wyobraźcie sobie, że ktoś robi wam z ukrycia zdjęcie i sprzedaje je prasie. Kiedy serwisy publikują waszą fotkę, ściągacie ją na dysk, a następnie sami wrzucacie na swój Instagram. Kilka miesięcy później do waszych drzwi puka posłaniec i wręcza wam pozew sądowy, w którym autor zrobionych z ukrycia zdjęć domaga się od was zapłaty.

Brzmi absurdalnie? Oczywiście, ale niestety wiele wskazuje na to, że przyjdzie wam słono zapłacić...

Opisana sytuacja to niestety nie fikcja - takie sytuacje zdarzają się w show biznesie coraz częściej. W ostatnich dniach doświadczyła tego na przykład Ariana Grande.

ARIANA GRANDE POZWANA PRZEZ PAPARAZZO. PRZEGRA?

To już nie pojedyncze przypadki, ale prawdziwy trend i sposób na biznes dla coraz większej rzeszy fotografów. Chodzi o tzw. wolnych strzelców, potocznie zwanych paparazzi. Osoby te najczęściej nie są na stałe zatrudnione w żadnej dużej agencji, tylko "polują" na gwiazdy na własną rękę. Jeśli uda im się "ustrzelić" aparatem celebrytę lub artystę, próbują sprzedać fotki prasie. 

Jeśli zdjęcia są unikatowe i przedstawiają gwiazdę w jakiejś kompromitującej sytuacji, gazety i serwisy internetowe same zabijają się, aby je pozyskać i fotograf amator zgarnia fortunę. Tyle, że to zdarza się bardzo rzadko. W rzeczywistości większość zdjęć to zwykłe fotki sprzed klubów, hoteli, restauracji czy klubów fitness, gdzie najłatwiej spotkać gwiazdy. W dodatku podobnych zdjęć pojawia się bardzo dużo, a co za tym idzie - ich cena spada.

Paparazzi znaleźli jednak sposób, jak dodatkowo dorobić na swoich fotkach. Od pewnego czasu fotografowie masowo pozywają gwiazdy za publikowanie bez zgody zdjęć swojego autorstwa.

Wyświetl ten post na Instagramie.
#thankunext 🖤🌫 Post udostępniony przez Ariana Grande (@arianagrande)

Niestety, w świetle prawa mają rację! Nawet, jeśli zdjęcie zrobione zostało bez zgody fotografowanego, to ten NIE MOŻE opublikować fotki w internecie bez uzyskania licencji od jego autora. W przeciwnym razie właściciel praw do zdjęcia może żądać zapłaty za nielegalną publikację, a nawet usunięcia fotki z internetu.

Ariana Grande została właśnie pozwana przez jednego z paparazzich, Roberta Barberę z Nowego Jorku.

Barbera sfotografował Ari z torbą z napisem "Sweetener". Dwa jego zdjęcia Grande zamieściła na swoim Instagramie w sierpniu ubiegłego roku. Fotki zebrały niemal 4 miliony polubień...

Ciekawe, ile będą kosztować piosenkarkę i czy w ślad za Robertem Barberą w kolejce nie ustawią się kolejni paparazzi, bo zdaje się, że Ariana Grande wcześniej publikowała już podobne zdjęcia.

ZOBACZ TEŻ:

NAJNOWSZE