Ilustracja do artykułu

i

Autor: mat. prasowe

SYBERIADA POLSKA - recenzja. Czy warto zobaczyć ten film? Sprawdź opinię Tomasza Raczka!

2013-02-18 21:36

Syberiada Polska - recenzja Tomasza Raczka. Czy warto zobaczyć film Syberiada Polska? Dowiedz się na Eska Cinema!

Syberiada Polska - premiera już 22 lutego 2013. Czy warto zobaczyć film Syberiada Polska? Przeczytaj recenzję Tomasza Raczka na Eska Cinema!

>>> SYBERIADA - Anna Wyszkoni i Piotr Cugowski. Posłuchaj piosenki z filmu Syberiada Polska! [VIDEO]

SYBERIADA POLSKA
Mamy sezon na patriotyczne filmy. Po nieudolnej TAJEMNICY WESTERPLATTE, przypominającej występ amatorskiego teatrzyku plenerowego, czas na coś większego - na epopeję. SYBERIADA POLSKA w reż. Janusza Zaorskiego zamierzona została jako epickie widowisko, opowiadające o losach Polaków z ziem wschodnich zesłanych na Syberię na początku 1940 roku, gdy III Rzesza prowadziła swoją wojnę z całym światem a stalinowski Związek Radziecki z tego skorzystał. Los sybiraków był tragiczny a do niedawna mało znany bo w PRL-u o tym oficjalnie się nie mówiło. Temat czekał na swoje filmowe świadectwo.

Film Zaorskiego okazał się świadectwem stłumionym, letnim, nieporuszającymserca. Epickość w nim skarlała. Wielkość - zmalała. Zima - zelżała. Wśród ról zagranych przez aktorów w sposób "telewizyjny", bez rozmachu, wyróżnia się Sonia Bohosiewicz jako Irena. Najpiękniej gra, gdy jest... naga ale taki dziewuchowaty patriotyzm cielesny zawsze udawał się w polskim kinie.

SYBERIADĘ zrobiono zawodowo, choć z chłodnym sercem. I na nucie, która nie dźwięczy, brzmi głucho.


Źródło: https://www.facebook.com/tomasz.raczek

Nie czytałeś jeszcze?

>>> TAJEMNICA WESTERPLATTE - recenzja Tomasza Raczka. Zobacz, co napisał na swoim Facebooku!

al

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE