“Pianoforte” z szasną na Oscara 2024? Polski film na liście nominacyjnych prognoz Variety

i

Autor: AFP/EAST NEWS; Telemark “Pianoforte” z szasną na Oscara 2024? Polski film na liście nominacyjnych prognoz Variety

Oscary 2024

Polski film z szansą na Oscara, ale NIE za film międzynarodowy. O czym opowiada “Pianoforte”?

2023-08-25 20:11

“Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka znalazł się na prestiżowej liście oscarowych prognoz magazynu Variety. Polska produkcja debiutowała już na festiwalach Sundance i Millenium Docs Against Gravity, gdzie została ciepło przyjęta i zgarnęła pozytywne recenzje.

Jakub Piątek, który ma na koncie m.in. fabularny “Prime Time”, powołał do życia film dokumentalny o uczestnikach Konkursu Chopinowskiego i wygląda na to, że ma realną szansę zgarnąć nominację do Oscara. Byłby to jeden z nielicznych przypadków, gdy polskie dzieło miałoby walczyć o wyróżnienie w kategorii dokumentu, a nie filmu międzynarodowego (niegdyś nieanglojęzycznego).

“Pianoforte” z szansą na Oscara? Variety wierzy w polską produkcję

Jak co roku dziennikarze Variety postanowili pochylić się nad filmowymi dokonaniami minionych miesięcy i wyłonić swoich kandydatów do oscarowych nominacji. W kategorii Najlepszy film wytypowano m.in. “Oppenheimera”, “Barbie”, “Czas krwawego księżyca” Martina Scorsesego oraz… “Across the Spider-Verse”. O statuetki aktorskie miałyby zaś powalczyć takie sławy jak Leonardo DiCaprio, Cillian Murphy, Barry Keoghan, Natalie Portman, Robert De Niro, Robert Downey Jr. i Ryan Gosling.

I choć Polska, zdaniem Variety, nie zostanie wzięta pod uwagę przy filmach międzynarodowych, ma realną szansę na wyróżnienie w kategorii Najlepszy film dokumentalny. “Pianoforte” miałby się zmierzyć z “The Eternal Memory”, “Little Richard: I Am Everything”, “Still: A Michael J. Fox Movie” i “Stamped From the Beginning” Netfliksa. Podkreślamy jednak, że są to jedynie przewidywania, które mogą, lecz nie muszą, znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości.

“Pianoforte” – o czym jest film i kiedy odbędzie się premiera?

Jak już wspominaliśmy, “Pianoforte” debiutował na Sundance i podczas 20. edycji Millenium Docs Against Gravity, a do amerykańskiej dystrybucji, za sprawą Greenwich, ma trafić 1 grudnia, czyli w szczycie sezonu oscarowego. O polskiej premierze obecnie brak informacji, ale istnieje szansa, że przed rozdaniem statuetek film znajdzie się w ofercie platformy HBO Max, która była jednym z koproducentów, wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jakub Piątek, zaś głównym producentem jest Telemark. Swój wkład w powstanie “Pianoforte” miał również Maciej Kubicki, który jakiś czas temu pracował przy serialu “Brokat” Netfliksa.

A o czym opowiada “Pianoforte”? W oficjalnym opisie fabuły czytamy: W trakcie eliminacji jest ich 160, a do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najstarszym tej rangi wydarzeniem na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie i wzięły w nim udział największe sławy pianistyki. To ogromne emocje oraz wielka szansa, która zdarza się raz w życiu. Bohaterami filmu jest kilku młodych uczestników konkursu z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm (za: Millenium Docs Against Gravity).

Oscary 2024 – kiedy odbędzie się gala?

Zgłoszenia kandydatów do nominacji w głównych kategoriach przyjmowane są do dnia 15 listopada (my ewentualnego polskiego kandydata powinniśmy poznać we wrześniu), zaś sama gala odbędzie się 10 marca 2024 roku. Nominacje ogłoszone zostaną w okolicach stycznia.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż w Hollywood wciąż trwają strajki aktorów i scenarzystów, a postawa największych wytwórni, które zaczęły przesuwać premiery swoich najgłośniejszych produkcji, jasno wskazuje, że sytuacja raczej nie unormuje się w najbliższym czasie. Oscary mogą zatem podzielić los tegorocznej gali Emmy i zostać przełożone na inny termin.

Jak dobrze znasz największe oscarowe hity? Quiz
Pytanie 1 z 7
Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w 1929 roku. Zwyciężył wówczas film…
Dlaczego scenarzyści strajkują? Chodzi nie tylko o pieniądze! | To Się Kręci #18