“Tatuażysta z Auschwitz”

Kolejna Polka zrobi karierę za granicą? Anna Próchniak zagrała w jednym z najgłośniejszych seriali tego roku

2024-02-23 18:39

Anna Próchniak to gwiazda nadchodzącego serialu “Tatuażysta z Auschwitz”, będącego adaptacją bestsellerowej – i kontrowersyjnej – powieści o tym samym tytule. To jednak nie pierwsza zagraniczna produkcja, w której zagrała, choć zdecydowanie pierwsza tak głośna.

Anna Próchniak – kim jest i gdzie zagrała?

Anna Próchniak ma 35 lat i pochodzi z Lublina. Na dużym ekranie debiutowała w 2012 roku, rolą w filmie “Bez wstydu” Filipa Marczewskiego. Zagrała tam rolę Romki imieniem Irma, za którą otrzymała swoje pierwsze wyróżnienie – nominację do nagrody Złotej Kaczki. Dwa lata później mogliśmy oglądać ją w głośnej produkcji wojennej pt. “Miasto 44” (reż. Jan Komasa), gdzie zagrała w boku Antoniego Królikowskiego, Zofii Wichłacz, Józefa Pawłowskiego i Maurycego Popiela. Za rolę Kamy otrzymała nagrodę “Wschodząca Gwiazda Elle” podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Później Anna Próchniak zagrała m.in. w “Belle Epoque”, “Najlepszym”, “1800 gramów”, “Wotum nieufności”, “Behawioryście” i “Paradzie serc” Netfliksa, gdzie otrzymała jedną z głównych ról (u boku Michała Czerneckiego) – film niestety nie został zbyt dobrze przyjęty i przeszedł bez większego echa.

SPRAWDŹ TEŻ: “Tatuażysta z Auschwitz” – zwiastun i zdjęcia z adaptacji bestsellerowej powieści z Anną Próchniak w jednej z głównych ról

To jednak nie wszystko, Anna Próchniak zaliczyła bowiem mniejsze i większe role w kilku zagranicznych produkcjach lub koprodukcjach, w tym m.in. w brytyjskim kryminale “Baptiste”, gdzie zagrali też Tom Hollander i Tchéky Karyo, islandzkim thrillerze “Vultures” i brytyjskim “Bad Day for the Cut”. Teraz wypływa zaś na przysłowiowe szerokie wody – wiosną zobaczymy ją w roli Gity, ukochanej głównego bohatera w serialu “Tatuażysta z Auschwitz”. To jeden z najgłośniejszych seriali sezonu, który ukaże się 7 czerwca w serwisie SkyShowtime, i może otworzyć Polce drzwi do międzynarodowej kariery.

“Tatuażysta z Auschwitz” – serial budzi kontrowersje, włodarze SkyShowtime zareagowali

Powieść Heather Morris odbiła się szerokim echem i był czas, kiedy mówili o niej niemal wszyscy. Nie każdy jednak pochlebnie. Książka “Tatuażysta z Auschwitz” przyczyniła się bowiem do rozwoju mody na “obozowe romansidła”, co samo w sobie jest przerażającym zjawiskiem, a ponadto pojawiły się poważne zarzuty o przekłamywanie realiów życia w obozie i zwykłą niezgodność historyczną.

Mówiąc wprost, zakłamuje ona obraz obozowych relacji i życia więźniów. [...] Opisano wiele wydarzeń, które nie miały prawa w ogóle się wydarzyć. Począwszy od mordowania więźniów w autobusie zaadaptowanym na komorę gazową, do którego esesman wlewa jakiś żrący środek powodujący śmierć więźniów, przez utrzymywanie półjawnej (czy niemal całkiem jawnej) relacji seksualnej między więźniarką a esesmanem i ich wspólne noce na terenie obozu, aż po wychodzenie więźniów poza ogrodzenie obozowe w niedzielne popołudnia [...] – wyjaśniała na łamach Onetu dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dziennikarze Onetu zwrócili się do przedstawicieli SkyShowtime z prośbą o komentarz. Ten się oczywiście pojawił – zaznaczono, że serial nie jest produkcją dokumentalną, a niektóre nieścisłości z pierwowzoru zostały skorygowane.

To fabularna adaptacja powieści, nie jest to produkcja dokumentalna. Jest to opowieść oparta na doświadczeniach jednego człowieka, który przetrwał Auschwitz. Wiele z nieścisłości, na które zwrócono uwagę w powieści, zostało skorygowanych. [...] Przykładem jest scena, w której Lali zdobywa penicylinę dla Gity, która miała zainfekowane ramię. Dziś wiemy, że penicylina nie była dostępna w Auschwitz, więc zamieniliśmy ją w serialu na środek antybakteryjny wykorzystany w tej scenie – za: Onet.pl.

Czy twórcy serialu naprawdę poprawili rażące błędy autorki literackiego pierwowzoru? Przekonamy się już w czerwcu.

Polscy aktorzy, którzy mają szansę zostać gwiazdami Hollywood

Zagraniczne role Marcina Dorocińskiego, o których nie wiedziałeś | To Się Kręci #21