cudzoziemiec

i

Autor: pixabay

Wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców? Rząd planuje poważne zmiany

2022-09-16 10:54

O liczbie cudzoziemców zatrudnionych w firmach zadecyduje Rada Ministrów, a spółka, która nielegalnie powierzy pracę osobie zza granicy przebywającej na terenie kraju – otrzyma wyższą karę niż do tej pory – takie zmiany (i nie tylko) planuje rząd w projekcie ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców.

Propozycja resortu ma w efekcie ułatwić zatrudnianie polskim firmom cudzoziemców, a także usprawnić procedurę legalizacji pracy osobom zza granicy przebywającym na terenie kraju. Zmiany zaproponowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w projekcie ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców.

Projekt ustawy został opublikowany we wtorek (13 września) na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jak czytamy w uzasadnieniu - ustawa może wejść w życie jeszcze w tym roku. Do tej pory o zasadach i warunkach zatrudniania cudzoziemców mówi ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2004 roku.

Ze względu na członkostwo Polski w Unii Europejskiej, ustawa ta była wielokrotnie modyfikowana. Jednak po prawie dwudziestu latach, gdzie obecnie na polskim rynku pracuje coraz to więcej cudzoziemców (szczególnie od momentu wybuchu wojny na Ukrainie) rząd postanowił wyodrębnić przepisy dotyczące warunków zatrudniania osób spoza naszego kraju.

Nowy projekt Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przewiduje m.in. wyższe kary za nielegalne powierzenie pracy obcokrajowcom. Plany uwzględniają również decyzję o liczbie cudzoziemców zatrudnionych w poszczególnych firmach, którą podejmować ma Rada Ministrów. To nie koniec.

Włamywali się do domów w całej Polsce. Warszawiaków zatrzymali policjanci z Bydgoszczy

Oprócz uwzględnionych przepisów dotyczących poszczególnych rodzajów zezwoleń na wykonywanie pracy jest ułatwienie zatrudnienia obcokrajowców m.in. poprzez elektronizację postępowań, dzięki czemu – każdy cudzoziemiec będzie mógł sprawdzić, czy posiada zezwolenie na pracę, czy został zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Będzie mógł również przekazać informacje dotyczące swojego zatrudnienia.

Ustawa zakłada też zmniejszenie zaległości biurokratycznych urzędów, a także ograniczenie nadużyć w kwestii wykonywania obowiązków pracowniczych.

Oprócz usprawnienia procedur legalizacji powierzania pracy cudzoziemcom, projekt ułatwi inspektorom wykrywanie nieprawidłowości, przede wszystkim – łamanie prawa przez polskie firmy w kwestii zatrudniania obcokrajowców.