Galeria

Majówka w Biskupinie. Do niedzieli można skorzystać z niecodziennych atrakcji [ZDJĘCIA]

2024-05-02 14:28

Mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego i nie tylko, mogą wybrać się w podróż do przeszłości. Niedaleko – bo w Biskupinie trwają majówkowe atrakcje. Pasjonaci historii i archeologii znajdą tu coś dla siebie. Są rzemieślnicy, których można podejrzeć przy pracy, do tego walki wojów i strefa piknikowa. Do Biskupina przyjechali m.in. mieszkańcy Warszawy, Łodzi czy Poznania. Zobacz zdjęcia.

Biskupin zaprasza do wehikułu czasu. Do niedzieli, 5 kwietnia potrwa do archeologiczna majówka. Można spacerować, piknikować albo wziąć udział w atrakcjach. To okazja, by dowiedzieć się czegoś o życiu człowieka z przeszłości. Rzemieślnicy pracują na oczach turystów, między innymi snycerz Mariusz Kaczmarek.

- Rzeźbię w drewnie, wykonuję przedmioty użytkowe i ozdabiam snycerką. To kwestia wprawy, przede wszystkim, to co jest najpiękniejsze w drewnie, czyli jakieś ornamenty. Przedmiot musiał być zrobiony ładnie, żeby nabywca był zadowolony i mógł się nim pochwalić – zaznacza Kaczmarek.

Turyści przyjeżdżają do Biskupina z różnych stron – między innymi z Bydgoszczy, ale blisko też z innych miast.

- Dzieci są bardzo zadowolone, a mi podoba się to, że dzieci próbują się zaangażować. Ta historia jest połączona z takimi manualnymi rzeczami. Dzieci dowiadują się, jak to wszystko dawniej było robione i ta wioska jest na żywo. Mogą doświadczać, jest to dużo ciekawsze – mówi turystka z Poznania.

- Strzelaliśmy z łuku. Łuk był najlepszy, naszyjniki i lepienie z gliny. Taka historia na żywo i sto razy lepsza niż w szkole – mówi młody turysta z Łodzi.

Dla miłośników historii i archeologii jest tu wiele atrakcji. Można na przykład wziąć udział w walkach wojowników.

- Jesteśmy tu w ramach odtworzenia życia codziennego ludzi z różnych epok, zaczynając od mezolitu, paleolit, kończąc na średniowieczu. Dobre parę tysięcy lat historii. (Co macie na sobie?) Mam taką suknię ze skóry, ozdoby, które mogły być wtedy noszone – mówi studentka archeologii z Warszawy.

Warto również skorzystać ze strefy piknikowej. Działa tam zawieszony nad paleniskiem rusz.

- Mamy tutaj wiele atrakcji i dla małych i dla dużych. Nie tylko dla pasjonatów historii, ale dla wszystkich, którzy pragną odpocząć. Za bramą możemy zobaczyć rekonstruktorów, którzy pokażą nam, jak wyglądało życie codzienne ówczesnych mieszkańców, możemy do nich podejść, zapytać co oni tam wytwarzają – mówi Anna Płonka–Wachulska z Muzeum Archeologicznego.

Z Anną Płonką – Wachulską z Muzeum Archeologicznego i zwiedzającymi rozmawiał Dawid Olszewski. Zobacz zdjęcia z majówki w Biskupinie.

Archeologiczna majówka w Biskupinie