Stuletni cis daje cień bydgoskim przedszkolakom i walczy o tytuł Drzewa Roku 2023

i

Autor: Klub Gaja

Drzewo roku

Stuletni cis daje cień bydgoskim przedszkolakom i walczy o tytuł Drzewa Roku 2023. Każdy głos się liczy

2023-06-07 9:00

30 sekund. Tyle trwa oddanie głosu na rosnący w centrum Bydgoszczy stuletni cis w ogólnopolskim konkursie na Drzewo Roku 2023 organizowanym przez Klub Gaja. Warto, bo drugiego takiego w Polsce nie ma.

Przez cały czerwiec można głosować w ogólnopolskim konkursie Klubu Gaja na Drzewo Roku 2023 Bydgoszcz ma w nim silnego reprezentanta. To stuletni cis rosnący na terenie Przedszkola Niepublicznego „Green Garden” przy Wałach Jagiellońskich. Nie ma innej takiej placówki, która miałaby na podwórku pomnik przyrody. Najmłodsi z rodzicami nadali mu oryginalne imię, GreenCis.

- Drzewo jest tematem wielu zajęć dla przedszkolaków. Pod jego koroną odbywają się festyny rodzinne, konkursy ekologiczne, obchody Święta Drzewa (zawsze 10 października) - opowiadają pracownicy przedszkola.

W 2021 r. podczas wichury, drzewo zostało uszkodzone, rozłamało się na pół. Akcja ratunkowa przebiegła błyskawicznie. Po konsultacjach z arborystami (specjalistami zajmujący się opieką nad drzewami) i przy pomocy pracowników Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej bydgoskiego urzędu miasta, amputowano mu część korony, by mógł zbudować koronę wtórną, co już się dzieje. Drzewo przycięto wtedy na wysokości 8 m.

  • Stuletni cis pospolity to pomnik przyrody.
  • Mierzy 15 m wysokości.
  • W obwodzie ma 240 cm.

W konkursie zgłoszono 40 drzew, jury wybrało 16 finalistów. Na bydgoskiego kandydata do tytułu można głosować na stronie drzeworoku.pl. Z jednego adresu mailowego można oddać jeden głos. Czas jest do 30 czerwca. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało kraj w europejskiej edycji konkursu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE