woda

i

Autor: pexels

Zdrowie

Skażona woda w jednej z podbydgoskich gmin? Pobrano próbki do analizy

2023-03-27 15:38

W piątek, 24 marca 2023 roku odbyło się spotkanie Wójta Gminy Dobrcz z przedstawicielami Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Bydgoszczy. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa mieszkańców gminy, którym nakazano niespożywania wody do celów spożywczych z ujęcia w Dobrczu, z którego zasilane są miejscowości: Dobrcz, Pauliny, Nekla, Borówno do ulicy Szkolnej oraz Kotomierz. Wyjątkiem była szkoła. Jeszcze w poniedziałek, 27 marca eksperci poznają wstępne wyniki próbek wody, którą pobrano do analizy.

W dniu 24 marca 2023 włodarze gminy wraz z przedstawicielami Inspekcji Sanitarnej wydali nakaz niespożywania wody dla mieszkańców gminy Dobrcz. Woda może być używana do brania prysznica, kąpieli i mycia oraz spłukiwania toalety.

Jednocześnie poinformowano o podjętych przez Zakład Usług Komunalnych w Dobrczu działaniach, w celu wyeliminowania bakterii.

- Nastąpiła natychmiastowa dezynfekcja stacji w Dobrczu oraz sieci wodociągowej chlorem na poziomie 0,3 mg/l, a następnie dokonano zamknięcia ujęcia wody w Dobrczu w celu płukania stacji i zbiornika retencyjnego. Przepięto sieć wodociągową z Dobrcza do pozostałych 4 ujęć i ponownie przepłukano całą sieć wodociągową na terenie gminy Dobrcz z ujęć stacji suw Strzelce Górne oraz suw Kotomierz, gdzie ujęcia są wyposażone w promienniki UV. Ujęcie w Dobrczu zostało w godzinach nocnych ponownie zachlorowane i przepłukane wraz z uruchomieniem promiennika UV – czytamy na stronie gminy.

Historyczne odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie

Tego samego dnia (w piątek, 24 marca) zostały pobrane próbki wody przez akredytowane laboratorium (niezależnie od badań Inspekcji Sanitarnej). Wyniki znane będą już w poniedziałek, 27 marca.

Ponadto, mieszkańcom udostępniono zbiorniki z wodą pitną. Mogą oni z nich korzystać od czwartku, 23 marca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE