Czy czytasz te nazwy poprawnie?

i

Autor: Google Street View, pexels

QUIZ

Ikea, tortilla, Auchan. Czy czytasz te nazwy poprawnie? Tylko ekspert zdobędzie 10/10

2024-04-12 14:56

Sprawdź swoje umiejętności wymowy wyrazów obcych w naszym quizie. Spróbuj poprawnie odczytać nazwy popularnych sieciówek i dań z różnych kultur. Pamiętaj, aby nie korzystać z tłumacza, który może odczytywać te słowa za ciebie. Zrób to samodzielnie! Powodzenia.

Być może używasz tych słów na co dzień. Jednak w większości przypadków – niepoprawnie. Wyrazy z języków obcych na stałe zadomowiły się w Polsce. Podamy ci przykład.

Przeczytaj na głos następujące zdania: Auchan, Carrefour czy Intermarche to sklepy, które odwiedzamy niemalże co parę dni. Jeśli natomiast robimy przemeblowanie lub remont warto wybrać się do Ikei. Być może w naszej nowej kuchni skosztujemy faszerowane mięso w tortilli i popijemy je słodkim curacao.

Teraz pytanie do ciebie – jak przeczytałeś powyższy akapit? Nie popełniłeś żadnego błędu? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, jak sobie radzisz z wyrazami obcymi. Oczywiście wszystkie te słowa weszły do naszej mowy i zostały spolszczone (nawet w reklamach telewizyjnych). Jak natomiast wymówić je prawidłowo? Tylko nieliczni zdobędą maksymalną liczbę punktów.

QUIZ

Jak przeczytasz te zagraniczne nazwy? Większość nie zdobędzie 10/10

Pytanie 1 z 10
Nawet najprostsze słowa mogą się okazać najtrudniejsze. Jak czytamy słowo TORTILLA (czyli popularny płaski meksykański placek)?
Śmierć Polaka w Strefie Gazy. "To nie był przypadek" Ekspert ds. Izraela Michał Wojnarowicz