Znajdź na obrazku TRZY zwierzęta. Ten ten sprawdzi, czy twój mózg się starzeje

i

Autor: pixabay, X/screen

zagadka

Znajdź na obrazku TRZY zwierzęta. Ten test sprawdzi, czy twój mózg się starzeje

2024-04-12 14:54

Wraz z upływem lat nasz mózg podlega procesowi starzenia się, który wiąże się z różnorodnymi zmianami. Ostatnio w sieci zyskał popularność japoński test dotyczący starzenia się mózgu, polegający na odnalezieniu na rysunku trzech ukrytych zwierząt: kaczki, nietoperza i motyla. Spróbuj rozwiązać zagadkę!

Tak, jak wiele organów w naszym ciele, nasz mózg również ulega procesowi starzenia się. Zmiany, które następują wraz z wiekiem mogą obejmować zmniejszenie objętości mózgu, zmniejszenie liczby komórek nerwowych oraz spowolnienie tempo działania pewnych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, uwaga i szybkość przetwarzania informacji.

Jak podaje portal Wirtualna Polska - ostatnio internet obiegł japoński test dotyczący starzenia się mózgu, który zyskał ogromną popularność. Polega on na odnalezieniu na rysunku trzech ukrytych zwierząt: kaczki, nietoperza i motyla.

Zwierzęta są ukryte sprytnie i nie każdy jest w stanie odnaleźć je wszystkie. Jak dodaje portal, wynik tego testu należy traktować z przymrużeniem oka. Niemniej jednak regularne rozwiązywanie łamigłówek może przyczynić się do zachowania dobrej sprawności intelektualnej.

Test na demencję starczą. Zagadka z zegarem

W niektórych przypadkach, w podeszłym wieku, u ludzi może dojść do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych: problemów z pamięcią, spowolnienia myślenia i różnych nietypowych zachowań. Jest to tak zwana demencja, czyli otępienie starcze.

Warto zareagować, jeśli zauważamy u naszych bliskich nietypowe zachowania, zwłaszcza problemy z pamięcią. Możemy przeprowadzić szybki test w domu, który może pomóc wykryć demencję (choć nie zawsze).

Pierwszym krokiem będzie narysowanie na kartce papieru okręgu i podzielenie go na 12 części, a na samej górze umieścić cyfrę 12. Następnie poprosić osobę starszą, aby na okręgu, utworzyła zegar poprzez wypisanie pozostałych godzin na tarczy od 1 do 11.

Zagadka

i

Autor: Dawid Piątkowski

W przypadku demencji osoba prawdopodobnie nie wykona tego zadania poprawnie. Wypisze ona cyfry w innej kolejności lub nieświadomie, dopisze dodatkowe godziny, które nie występują w standardowym zegarze 12-godzinnym np. 13,14,15 etc.

Tak dla przykładu to zadanie wykonał pan Stanisław z Bydgoszczy, który od lat zmaga się z demencją starczą.

Wynik

i

Autor: nadesłane

Zagrali kilka postaci w tej samej produkcji. Producenci myśleli, że nikt nie zauważy?

Kazimierz Mazur z Na wspólnej już tak nie wygląda! Poddał się popularnemu zabiegowi