sok

i

Autor: pixabay/Google Street View

Marwit na sprzedaż! Spółka produkowała niegdyś 200 tys. butelek soków dziennie

2023-02-13 8:04

W momencie największej popularności produkowano tam 200 tys. butelek soków dziennie. Obecnie – spółka nie jest w najlepszej kondycji. Kojarzony z marchewkowym, świeżo wyciskanym sokiem Martwit został wystawiony na sprzedaż. O decyzji poinformowała media office manager Kancelarii Zięciak&Współpracownicy. Zainteresowanie kupnem spółki jest duże. Walczą o nią nawet przedsiębiorcy zza granicy. Szczegóły poniżej.

Historia Marwita sięga ubiegłego wieku

Rok 1997. To wtedy 20-letni Maciej Jóźwicki rozpoczął swoją działalność jako jednoosobowe przedsięwzięcie. Początkowo świeże, niepasteryzowane soki powstawały w Złejwsi Wielkiej. Ziemię otrzymał od swojego dziadka. Przez 10 lat prowadził biznes sam.

Pierwszy punkt produkcyjny Marwita istnieje do tej pory. Jest on szczególnie charakterystyczny. Znajduje się na trasie pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Co więcej – jego logo to również znak dla kierowców. Gdy zobaczą słynny napis, wiedzą, że muszą zwolnić. Obok znajduje się bowiem miejsce, w którym często zatrzymuje się policja i kontroluje prędkość kierowców.

16 lat później spółka posiadała już 1000 hektarów ziemi. Uprawiano na niej m.in.: marchew, seler, buraczki, pietruszkę, cebulę, fasolkę szparagową, kukurydzę. Warto zaznaczyć, że około 80% warzyw służących do produkcji soków Marwit posiadał z własnych plantacji. Obecnie nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby słynnych marchewkowych soków w szklanej butelce.

W swoich szczytowych momentach Marwit produkował nawet 200 tys. butelek niepasteryzowanych soków dziennie. W samej firmie, na terenie całej polski pracowało natomiast 450 osób, a także 200 kierowców.

Barwy szczęścia. Jowita wyjdzie z aresztu. Tak Sławka i Patryk powitają ją na wolności

Marwit. Upadłość była kwestią czasu

W 2018 roku dług firmy wyniósł ok. 12 mln zł. Miał być on spowodowany ambitnymi planami rozwoju i poszukiwaniem nowego inwestora, a nie kwestią finansową spółki. Marwit S.A. i Marwit Foods zostały objęte postępowaniem sanacyjnym, a rok później Sąd Rejonowy w Toruniu ogłosił upadłość obu spółek. Jak poinformowała media office manager Kancelarii Zięciak&Współpracownicy, Justyna Kubiak - łączna kwota zadłużenia wynosi 96 mln. 823 tys. 215 zł. 18 gr.

Marwit wystawiony na sprzedaż, zainteresowanie jest spore

Z najnowszych informacji wynika, że obecnie Marwit wystawiony jest na sprzedaż. Na chwilę obecną zgłosiło się 10 firm z branży spożywczej, zainteresowanych kupnem spółki, w tym jeden zza granicy.

- Natomiast dopiero w dniu dzisiejszym (1 lutego – red.) otrzymaliśmy postanowienie Sądu Rejonowego V Wydział Gospodarczy w Toruniu z 19 stycznia w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż przedsiębiorstwa w całości, dotyczące Marwit Foods. 8 lutego zbierze się Rada Wierzycieli - głównym tematem jej obrad będzie złożony przez Pana Syndyka wniosek do Rady Wierzycieli o zgodę na sprzedaż przedsiębiorstwa Marwit za 100% wartości oszacowania – cytuje Justynę Kubiak, office managera Kancelarii Zięciak&Współpracownicy Portal Spożywczy.

Aktualnie Syndyk nie jest w stanie określić ile z nich rzeczywiście złoży ofertę na zakup przedsiębiorstwa. Przetarg nie został jeszcze bowiem oficjalnie ogłoszony.