Przesilenie wiosenne. Kiedy się zaczyna? Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim radzić?

i

Autor: unsplash.com unsplash.com - zdjęcie ilustracyjne

Zdrowie

Przesilenie wiosenne. Kiedy się zaczyna? Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim radzić?

2023-03-28 16:25

Wiosna nie dla wszystkich kojarzy się wyłącznie z przyjemnością. Dla niektórych w tych miesiącach towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości związane z gwałtowną zmianą warunków atmosferycznych. Chodzi oczywiście o przesilenie wiosenne. Kiedy mamy z nim do czynienia? Jakie objawy mu towarzyszą? Sprawdź w naszym artykule.

Przesilenie wiosenne. Kiedy się zaczyna? Jakie objawy?

Przesilenie wiosenne zaczynamy odczuwać na przełomie zimy i wiosny. Niestety nie jest ustalona jego konkretna data, skutki natomiast odczuwamy głównie na przełomie marca i kwietnia. Wiosenne przesilenie wiąże się przede wszystkim z dynamicznymi zmianami warunków atmosferycznych takimi jak: wilgotność powietrza, wahania ciśnienia, temperatury oraz zmiany nasłonecznienia, które na wiele osób mogą wpłynąć szczególnie niekorzystnie.

Wówczas w naszych organizmach mogą pojawić się zmiany. Najczęściej występujące objawy przesilenia wiosennego to:

  • znużenie,
  • naruszenie gospodarki hormonalnej,
  • słabsza kondycja,
  • bóle głowy,
  • bóle kończyn,
  • uczucie podrażnienia,
  • zniechęcenie,
  • brak motywacji.

Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym?

Mamy jednak dobre wiadomości. Z przesileniem wiosennym można walczyć! Pierwszą bronią jest przede wszystkim długi i regularny sen. Dzięki niemu organizm ma odpowiednią ilość czasu na regenerację. Drugim sposobem jest ruch. Podczas sportu nasz organizm uwalnia hormony szczęścia, które w znacznym stopniu pozwalają zredukować stres. Warto zadbać także o witaminy i składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie trzeba pamiętać o posiłkach bogatych w świeże warzywa i owoce oraz produkty z dużą ilością białka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE