Patriotyczne ławeczki niebawem znikną z przestrzeni publicznej. Znamy konkretną datę!

i

Autor: Marcin Łopienski Patriotyczne ławeczki niebawem znikną z przestrzeni publicznej. Znamy konkretną datę!

Patriotyczne ławeczki niebawem znikną z przestrzeni publicznej. Znamy konkretną datę!

2022-09-19 12:01

Patriotyczne ławeczki we wrześniu pojawiły się w miastach wojewódzkich w Polsce. Od samego początku budziły one kontrowersje z uwagi na ich olbrzymi koszt, ale również z uwagi na instrukcję ich użytkowania. Niedługo jednak odejdą one do lamusa. Kiedy ławeczki patriotyczne znikną?

Ławki patriotyczne – kiedy znikną?

Ławeczki patriotyczne zaczęły pojawiać się w największych miastach w Polsce na początku września. Jak dowiedział się portal tvn24.pl projekt budzący tak wielkie kontrowersje z uwagi na koszt inwestycji, projekt oraz szczegółową instrukcję użytkowania ławek, zakończy się 30 listopada 2022 r.

ZOBACZ: Ławeczki patriotyczne. Nie dla osób starszych oraz niepełnosprawnych?

Ławki patriotyczne – jaki koszt?

Koszt jednej patriotycznej ławeczki to 100 tys. zł. Za wszystko zapłacił Bank Gospodarstwa Krajowego, należący do Skarbu Państwa. Na wszystkie ławki wydano w sumie 1,6 mln zł. W związku z tym, że w przestrzeni publicznej będą widoczne jedynie do końca listopada, można przyjąć, iż każdy dzień tej akcji kosztuje bank około 17 tys. zł.

ZOBACZ: Patriotyczne ławki za 1,6 mln staną w 16 miastach. Sprawdź, gdzie usiądziesz w konturze Polski

Instrukcja obsługi ławki patriotycznej

Nie dość, że na ławkę pod żadnym pozorem nie można było siadać, to do każdej dołączony został 15-punktowy regulamin. Co zawierał? M.in.:

  • konieczność trzymania się poręczy i korzystania z oparcia,
  • maksymalną liczbę osób siedzących na ławce w tym samym momencie - trzy (ich łączna waga nie może przekroczyć 225 kilogramów),
  • konieczność utrzymania 1,5-metrowego dystansu w oczekiwaniu na zwolnienie się miejsca,
  • zakaz spożywania alkoholu, środków psychotropowych i odurzających,
  • zakaz palenia tytoniu, papierosów elektronicznych i używania otwartego ognia.

ZOBACZ: Patriotyczna ławka za 100 tysięcy w Poznaniu zniszczona przez... deszcz!

Kontrowersyjne ławki patriotyczne

Ławki patriotyczne budziły spore kontrowersje nie tylko z uwagi na wysoki koszt projektu oraz kuriozalny regulamin ich użytkowania. W sieci szydzono również z jakości ich wykonania, które w Poznaniu nie wytrzymały pierwszych ulewnych deszczów. W Rzeszowie kilka dni po montaży chwiała się barierka przy schodach. We Wrocławiu natomiast bardzo szybko zaczęły odchodzić od siebie płyty.

ZOBACZ: Białystok. Polska ławeczka stanęła przy Pałacu Branickich i wzbudziła ogromne kontrowersje. Konserwator zabytków chce przeprosin [ZDJĘCIA]

Ławki patriotyczne – co to?

Ławki patriotyczne są częścią kampanii, która miała promować Polskę i polskie inwestycje wspierane przez BGK. Docelowo miały powstać w każdym województwie i przypominać o zrealizowanych inwestycjach wspieranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Prof. Antoni Dudek: Tusk zrozumiał, że Putin go oszukał

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]