Otwarte żłobki i przedszkola. W Białymstoku trzeba wcześniej złożyć deklarację

i

Autor: pixabay Otwarte żłobki i przedszkola. W Białymstoku trzeba wcześniej złożyć deklarację

Otwarte żłobki i przedszkola. W Białymstoku trzeba wcześniej złożyć deklarację

2020-05-15 11:26

Wiemy, kiedy otwarte będą żłobki i przedszkola w Białymstoku. Miasto Białystok opracowało procedurę bezpieczeństwa obowiązującą w okresie pandemii koronawirusa na terenie samorządowych przedszkoli. Aby wysłać dziecko do żłobka lub przedszkola, należy najpierw (do 20 maja) złożyć deklarację. Szczegóły na ESKA.PL.

Kiedy otworzą żłobki i przedszkola w Białymstoku - termin, data, zasady

Od 25 maja miejskie żłobki i przedszkola wznowią pracę w nowym reżimie sanitarnym. Przed epidemią koronawirusa w żłobkach było blisko 1,1 tys. miejsc, natomiast w przedszkolach - około 9,5 tys. miejsc. Obecnie te pierwsze przewidują limit 415 miejsc, natomiast drugie - około 4 tys. Dlatego też zespół przy Prezydencie Miasta Białegostoku przygotował kryteria pierwszeństwa przyjęć dzieci. 

Zobacz też: Do białostockich przedszkoli trafi dodatkowy płyn do dezynfekcji

Ważną informacją dla rodziców jest, że aby ich dziecko uczęszczało do żłobka lub przedszkola od 25 maja, muszą wypełnić deklarację wraz z oświadczeniem w dniach 15-20 maja (do godz. 15.00). Nie muszą dostarczać dokumentów osobiście. Mogą przesłać skan wypełnionej deklaracji na adres e-mail przedszkola, do którego chcą skierować dziecko.

- Dostarczenie oryginału deklaracji odbędzie się wówczas podczas pierwszego przyprowadzenia dziecka do placówki - tłumaczy Kamila Bogacewicz z białostockiego magistratu.

Wszystkie potrzebne dokumenty pobrać można na stronie UM w Białymstoku:

Poniżej przedstawiamy informacje o zasadach, na podstawie których żłobki i przedszkola przyjmować będą dzieci.

Do przedszkoli trafi dodatkowy płyn do dezynfekcji
COŚ DOBREGO #21

Otwarte żłobki w Białymstoku. Zasady przyjęcia dziecka do żłobka

  • pracownicy ochrony zdrowia – wszystkie stanowiska w kolejności placówek: szpitale, pogotowie ratunkowe, ambulatoria, izby przyjęć, przychodnie, laboratoria, centra diagnostyczne, praktyki prywatne,
  • pracownicy służb mundurowych poza pracownikami służby cywilnej (chyba że dostarczą zaświadczenie o tym, że nie świadczą pracy zdalnej),
  • pracownicy handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych zaangażowanych w zapobieganie i zwalczanie COVID-19, czyli sklepy i hurtownie spożywcze, drogerie, sklepy ze środkami ochronnymi, apteki, hurtownie farmaceutyczne – wszystkie stanowiska, czyli: sprzedawcy, kasjerzy, kierowcy, magazynierzy, pracownicy produkcji,
  • pracownicy służb związanych z obsługą miasta, czyli osoby zatrudnione w jednostkach podległych oraz w spółkach zarządzanych przez Miasto, tj. pracownicy przedszkoli, żłobków, wodociągów, oczyszczania miasta itp.,
  • rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością i rodziny, w których występuje niepełnoprawność,
  • rodzice, opiekunowie prawni samotnie wychowujący dziecko.

Zobacz też: Kiedy koniec pandemii w Polsce? Do kiedy potrwa kwarantanna? [ETAPY, DATY]

Rodzice będą musieli w dniach 15-20 maja (do godz. 15.00) złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z nowymi zasadami oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Zasady funkcjonowania miejskich żłobków znajdują się w załączniku.

Warto też pamiętać, że rodzice po 24 maja nadal mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. 

Twoja postawa wobec koronawirusa. Sprawdź, jakim typem jesteś

Pytanie 1 z 8
Od czasu wybuchu pandemii starasz się nie wychodzić z domu

Otwarte przedszkola w Białymstoku. Zasady przyjęcia dziecka do przedszkola

  • rodzice oboje pracujący, w tym przynajmniej jedno jest pracownikiem służby zdrowia/służb mundurowych/handlu/przedsiębiorstwa produkcyjnego, realizującym zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
  • rodzice oboje pracujący, w tym przynajmniej jedno jest pracownikiem żłobka lub jednostek systemu oświaty, realizującym w miejscu pracy zadania związane z zapewnieniem opieki mieszkańcom Białegostoku.

W przypadku mniejszej liczby zgłoszonych dzieci niż liczba dostępnych miejsc zostaną zastosowane dodatkowe kryteria (przy zachowaniu zasady, że rodzic/-ce pracuje/-ją):

  • dziecko niepełnosprawne lub wychowujące się w rodzinie, w której występuje niepełnosprawność,
  • dziecko osoby samotnie wychowującej,
  • dziecko z rodziny wielodzietnej (troje i więcej dzieci niepełnoletnich).

Jeśli zastosowanie ww. kryteriów nie wypełni limitu miejsc posiadanych przez przedszkole, przy zachowaniu zasady pracujących rodziców, zastosowane zostanie kryterium punktów uzyskanych przez dane dziecko podczas jego rekrutacji do przedszkola (zaczynając od najwyższej wartości) oraz wieku dziecka (rozpoczynając od dzieci najstarszych: uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia).

W przypadku większej liczby chętnych niż możliwości organizacyjnych przedszkola, miasto w porozumieniu z dyrektorem macierzystej placówki wskaże dziecku inne przedszkole, w którym zostanie ono otoczone opieką.