Obowiązkowa wymiana opon do 1 listopada. Za spóźnienie wysoki mandat!

i

Autor: pixabay.com Obowiązkowa wymiana opon do 1 listopada. Za spóźnienie wysoki mandat!

Obowiązkowa wymiana opon do 1 listopada. Za spóźnienie grozi wysoki mandat!

2023-09-07 13:18

Do 1 listopada spora część kierowców będzie musiała wymienić opony na zimowe. Kogo dotyczy ten obowiązek? Jakiej należy spodziewać się kary? Okazuje się, że o tym przepisie muszą pamiętać wszyscy kierowcy, którzy będą chcieli zimą wyjechać swoim samochodem za granicę.

W Polsce nadal nie wprowadzono obowiązku wymiany opon na zimowych. Większość ekspertów zdecydowanie rekomenduje taką zmianę, bo kiedy temperatury spadają poniżej zera, to właśnie właściwe ogumienie może uchronić nas przed wypadkiem. Bardzo możliwe, że w Polsce wkrótce obowiązkowa będzie taka wymiana, bo w tych krajach, gdzie ona już jest, zanotowano średnio 46 proc. spadek ryzyka zdarzenia drogowego. Według Komisji Europejskiej sam przepis zmniejsza liczbę śmiertelnych wypadków o 3 proc.

Tu opony zimowe obowiązkowe od 1 listopada

Chociaż w Polsce wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, to warto jednak sprawdzić, w których krajach w Europie 1 listopada należy je wymienić. Polecamy również sprawdzić lokalne wytyczne, zwłaszcza w górach, aby nie otrzymać mandatu. Przykładowo we Francji ten obowiązek wszedł w 2021 r. i dotyczy sześciu głównych pasm górskich (48 departamentów). Za jazdę bez opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca grozi mandat 135 euro.

Gdzie w Europie opony zimowe są obowiązkowe? Według Komisji Europejskiej aż w 27 krajach. W poniższej galerii znajdziesz te najpopularniejsze wśród polskich turystów.

Podlaskie. Potwornie trudna akcja ratowania imigrantów, którzy utknęli na bagnach

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]