Kierowca nie straci prawa jazdy przez punkty karne. Rząd ma nowy plan!

2022-12-16 13:06
Kierowca przebił limit za jednym razem. Dostał 26 punktów karnych
Autor: Podlaska Policja

Kierowcy, którzy przekroczą limit punktów karnych, nie będą już kierowani na egzamin sprawdzający? To jest realne, bo Ministerstwo Infrastruktury ma nowy plan. Wszyscy, którzy przekroczą limit punktów mają być wysyłani na kurs reedukacyjny warty 2 tys. zł. O co chodzi?

Punkty karne 2022. Czym są kursy reedukacyjne?

Portal brd24.pl dowiedział się, że w Ministerstwie Infrastruktury plan zmian powstał już na początku 2022 r. W styczniu resort przygotował rozporządzenie w sprawie kursów reedukacyjnych, które mają zastąpić dotychczasową formę zdawania egzaminów kwalifikacyjnych po przekroczeniu 24 punktów karnych. Według wielu ekspertów to rewolucyjne zmiany, które przeczą reformie zaostrzającej kary na polskich drogach. Dlaczego?

ZOBACZ: Nowy taryfikator punktów karnych 17 września. Sprawdź, co się zmieni

Przekroczenie 24 punktów karnych. Co dalej?

Mianowicie dlatego, że według nowego planu pirat drogowy, który przekroczy limit 24 punktów karnych, nie musi zdawać egzaminu sprawdzającego, a jedynie będzie kierowany na 28-godzinny kurs reedukacyjny do WORD. Ważna uwaga jest taka, że może on okazać się dużo droższy niż zapisane w rozporządzeniu 500 zł. Według portalu brd24.pl ma to być nawet 2 tys. zł.

ZOBACZ: Nowy taryfikator mandatów. Za jakie wykroczenia dostaniesz najwięcej punktów karnych?

Kurs reedukacyjny zamiast egzaminu. Jest jeden warunek

W związku z tym 28 godzin kosztownego wykładu byłyby jedynym wymogiem wobec osób, które śmiało można nazwać piratami drogowymi. Wszyscy, którzy przekroczą 24 punkty karne i zakończą kurs w WORD-ach, będą mogli znowu wrócić na drogi. Z tym, że MI chce wprowadzić jeden warunek: jeśli przez pięć lat znów przekroczony zostanie limit punktów karnych, kierowca traciłby już całkowicie uprawnienia do kierowania. Jakie byłyby tego konsekwencje? Nie tylko egzamin sprawdzający, ale też wymóg odbycia całego kursu na prawo jazdy w ośrodku szkolenia kierowców.

ZOBACZ: Stracisz prawo jazdy już po dwóch mandatach! We wrześniu drastyczne zmiany w przepisach

Nowy taryfikator mandatów 2022. Co się zmienia?

Od 17 września obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Od teraz można za jedno wykroczenie otrzymać maksymalnie aż 15 punktów (dotychczas było to 10 pkt). Na starych zasadach punkty przypisywane były w zakresie od 0 do 10, a usuwane po roku. Istniała również możliwość odbycia kursu redukującego liczbę punktów karnych, który był organizowany przez Wojewódki Ośrodek Ruchu Drogowego. Obecnie limit wynosi 24 punkty.

Pędził BMW pasem awaryjnym na A1, wyprzedzając jak wariat. Oto nagranie!

Źródło: brd24.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE