Te miasta w Polsce najszybciej pustoszeją. Spadek ludności jest naprawdę przerażający! [ZDJĘCIA]

i

Autor: unsplash.com Te miasta w Polsce najszybciej pustoszeją. Spadek ludności jest naprawdę przerażający! [ZDJĘCIA]

Miasta w Polsce najszybciej pustoszejące. Spadek ludności jest naprawdę przerażający! [ZDJĘCIA]

2023-11-10 7:53

Wysoki spadek liczby ludności to jeden z największym współczesnych problemów! Spotykamy się z nim coraz częściej i dotyczy nie tylko nielicznych miast, ale ze zjawiskiem zmaga się większość miejscowości w Polsce. Problem jest olbrzymi, bo w niektórych przypadkach szereg miejsc może nawet stracić miano dużych miast. O które miejscowości chodzi? Które miasta w Polsce najszybciej się wyludniają?

Najszybciej wyludniające się miasta w Polsce

Wyludnianie się miast w Polsce to jeden z największych problemów obecnych czasów. W przypadku tych największych miejscowości być może sam fakt nie jest zauważalny gołym okiem, ale jeśli spojrzymy w statystyki w wielu przypadkach są powody do sporego niepokoju.

ZOBACZ: TOP 15 najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Te miejsca są uwielbiane przez wszystkich! [ZDJĘCIA]

Przykładem niech będzie tytuł „duże miasto Polski”, czyli taką miejscowość, która ma liczbę ludności przekraczająca 100 tys. osób. Sporo miejsc w naszym kraju już w 2024 r. może go stracić. 1 stycznia 2023 r. według danych Głównego Urzędu Statystycznego najgorzej pod tym względem wypadają:

  • Chorzów (101 914 mieszkańców),
  • Tarnów (103 960),
  • Włocławek (102 102),
  • Płock (112 483).

Ze zjawiskiem depopulacji trzeba się zatem oswoić i zacząć jej przeciwdziałać. Które miejscowości w naszym kraju muszą mieć się na baczności? Poniżej przedstawiamy galerię najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Do zestawienia wzięliśmy te miejscowości, gdzie spadek liczby ludności w grudniu 2022 r. w porównaniu do 2002 r. był największy.

Depopulacja w Polsce – przyczyny

Depopulacja z definicji oznacza dowolne zmniejszenie liczebności organizmu na wskazanym terenie. Tym terminem określa się najczęściej drastyczne zmniejszenie populacji ludzi na jakimś obszarze, przykładowo w mieście. Jakie są przyczyny depopulacji w Polsce? Najważniejsze to:

  • migracja ludności na obszary podmiejskie,
  • ujemny przyrost naturalny,
  • emigracja zagraniczna.

Najbardziej wyludnione miasta w Polsce

Zjawiska wyludniania się miast w Polsce jest faktem i z tym problemem musimy zmierzyć się wszyscy. Są jednak w naszym kraju miejsca, które wyglądem przypominają ukraiński Czarnobyl. Chodzi o to, że życie na tych obszarach totalnie wymarło i ich obraz może być przestrogą dla tych miast, które obecnie najszybciej się wyludniają. O najbardziej wyludnionych miastach w Polsce przeczytasz na eska.pl

Intensywny deszcz uszkodził most w Barczewku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: polskawliczbach.pl

Jedne miasta się wyludniają, a inne zyskują na popularności. Na przykład Turek... przez niektórych mylony z Turcją :)

Włączcie WKRĘTARKĘ i sprawdźcie, jak tam dolecieć.

Listen to "Turcja" on Spreaker.