Łąki kwietne w Białymstoku. Mieszkańcy pokochali zastąpienie trawników kwiatami [ZDJĘCIA]

2022-08-18 15:50

Na ulicach Białegostoku cały czas przybywa łąk kwietnych. Mieszkańcy pokochali zastąpienie gołych trawników wielobarwnymi kwiatami. Jak się okazuje łąki kwietne nie tylko zdobią ulice, ale również świetnie reklamują Białystok.

Pierwsze łąki kwietne w Białymstoku

Pierwsze miejskie łąki kwietne powstały w Białymstoku w 2019 r. Wówczas zajmowały łącznie 4,5 ha powierzchni. Z każdym rokiem ich przybywa, w tym sezonie to już 9 ha. Łąki kwietne szybko stały się jedną z wizytówek Białegostoku.

ZOBACZ: 102. rocznica Bitwy Białostockiej. Jak będą wyglądały uroczystości 22 sierpnia w Białymstoku? [PROGRAM]

Łąki kwietne dla pszczół i nie tylko

Łąki kwietne mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, ograniczają negatywne skutki tzw. wysp ciepła występujących na terenie miasta, poprawiają estetykę i przełamują monotonię krajobrazu przestrzeni miejskiej. Ponadto poprawiają bioróżnorodność owadów, zwiększają bazę pokarmową dla owadów zapylających, oczyszczają powietrze z CO2 i innych zanieczyszczeń, produkują tlen, zatrzymują duże ilości wody z opadów, przyczyniają się też do edukacji i zaangażowania lokalnej społeczności w działania proekologiczne. A przede wszystkim – są piękne.

ZOBACZ: Dodatek węglowy. Otwarto specjalny punkt w Białymstoku. Jak można złożyć wniosek?

Łąki kwietne – zalety

Jedną z wielu zalet łąk kwietnych dotyczących ich zakładania i pielęgnacji jest to, że nie kolidują z infrastrukturą podziemną, co umożliwia zagospodarowanie większości szerokich zieleńców w pasach drogowych. Z kolei odtwarzanie łąk kwietnych jest znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne, niż odtwarzanie nasadzeń drzew czy krzewów.

ZOBACZ: Podlaska Straż Graniczna w kolejnej edycji szkolenia. Tarcze poszły w ruch! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łąki kwietne w Białymstoku – korzyści wizerunkowe

Warto pamiętać, że Białystok był pierwszym miastem, w którym pola słonecznikowe powstały na dużą skalę. Fundacja Łąka (która opiekuje się łąkami w Białymstoku) dwa lata temu wyliczyła, jakie korzyści wizerunkowe przyniosły naszemu miastu łąki kwietne. Wartość ekwiwalentu reklamowego wyniosła wówczas 1 mln 300 tys. zł, czyli tyle musiałoby zapłacić Miasto Białystok za obecność w mediach informacji o białostockich łąkach kwietnych. Tymczasem taka reklama trafiła do odbiorców na świecie bez ponoszenia kosztów.

Fest Festiwal 2022 - Relacja Radio Eska