wieś

i

Autor: Marek BAZAK/East News

quiz

Jak dobrze znasz wiejskie przesądy? Lepiej żebyś nie skusił, jak baba dziada!

2024-05-29 11:05

Wiele osób spędzało kiedykolwiek wakacje na wsi, które kojarzą mu się z sielskim dzieciństwem. Niektórzy się na niej wychowali, a jeszcze inni do niej przyjechali. Wokół wsi kręci się wiele zabobonów i przesądów. Znasz wszystkie z nich? Sprawdź się w naszym quizie! Wiele z nich może Cię zaskoczyć.

Wieś to nie tylko sielanka, piękne widoki i bliskość natury. Polska wieś to również ciężka praca, niekiedy od świtu do nocy. Mało kto wie, że to właśnie ze wsi pochodzi większość przesądów i zabobonów, których ludzie używają do dziś. Zobacz, ile z nich znasz i sprawdź się w naszym quizie.

Quiz. Znasz takie przesądy? W to wierzą Polacy!

Wiejskie zabobony i przesądy

Niektórzy łapią się za głowę, gdy słyszą o starodawnych przesądach i zabobonach. Warto jednak pamiętać, że stanowią one część naszej kultury i warto je pielęgnować, chociażby ze względy na historię. Polskie przesądy ludowe znane są również pod nazwą "gusła". Wiele z nich dotyczy ciąży i ogólnego szczęścia. Przesądy są również formą unikania pecha i sprawienia, by zagwarantować sobie szczęście. Niektóre z tych zabobonów wywołują uśmiech na twarzy, a niektóre dreszczyk emocji. Wiedzieliście, że rodząca kobieta powinna mieć pod poduszką siekierę? Ten i inne przesądy znajdziecie w naszym quizie. Zobacz, czy znasz je wszystkie!

Quiz o przesądach. Jak dobrze znasz polskie zabobony?

QUIZ. Jak dobrze znasz wiejskie przesądy? Lepiej żebyś nie skusił, jak baba dziada

Pytanie 1 z 19
Dlaczego kobieta nie może siadać na rogu?
Świętokrzyskie. Na planie filmu "Sami swoi. Początek" w Muzeum Wsi Kieleckiej