Emerytury stażowe będą głodowe? Mamy najnowsze informacje! Te wyliczenia szokują

i

Autor: unsplash.com Emerytury stażowe będą głodowe? Mamy najnowsze informacje! Te wyliczenia szokują

Emerytura

Emerytury stażowe będą głodowe? Mamy złe informacje! Te wyliczenia szokują

2023-09-28 16:06

Wprowadzenie emerytur stażowych to najnowszy pomysł rządzących. Świadczenie miałoby być zachętą do wcześniejszej rezygnacji z pracy, ale nie funkcjonowałoby ono w formie przymusu. Jedynie dla chętnych. Eksperci jednak przewidują, że przejście na emeryturę stażową nie byłoby opłacalne dla seniorów. Dlaczego? Sprawdź najnowsze wyliczenia i informacje.

Wprowadzenie emerytur stażowych zapowiedział Jarosław Kaczyński w niedzielę 9 września na kongresie programowym w Końskich. To właśnie wtedy padły kluczowe w kampanii wyborczej programy Prawa i Sprawiedliwości.

Emerytury stażowe – co to?

Emerytury stażowe to flagowy projekt Prawa i Sprawiedliwości w kampanii parlamentarnej w 2023 r. Jego twórcy powołują się na postulaty Porozumień Sierpniowych z 1980 r., gdzie apelowano o możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na odbyty staż pracy. Teraz obecnie rządzący chcą wrócić do tego pomysłu, choć progi emerytalne w Polsce są najniższe w całej Europie. Przypominamy: od 2017 r. ustawowy wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Emerytury stażowe – od kiedy?

Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Końskich nie padła konkretna data wprowadzenia emerytur stażowych w Polsce. Patrząc jednak na to, że partii Jarosława Kaczyńskiego 2 lata zajęło wprowadzenie niższego wieku emerytalnego, to emerytur stażowych (w sytuacji wygranych wyborów październikowych) należałoby się spodziewać w okolicach 2025-2025 roku.

Emerytury stażowe – dla kogo?

Jak wynika z zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, emerytury stażowe byłyby dobrowolne. Ustawodawca nie przymuszałby kobiet i mężczyzn do rezygnacji z pracy. Składanie wniosków o świadczenie byłoby tylko dla chętnych. Kobiety, które zaczęły pracę w wieku 18 lat, mogłyby przejść na emeryturę po 38 latach pracy. Czyli pobierałyby świadczenie w wieku 56 lat.

A w przypadku mężczyzn? U nich wiek emerytalny wyniósłby 61 lat. Staż pracy dla mężczyzn przy emeryturach stażowych miałby wynieść 43 lata. Rząd wspomina również, że emerytury stażowe nie będą niższe od emerytury minimalnej.

Emerytury stażowe 2023 – najnowsze informacje

Według najnowszych informacji w sprawie emerytur stażowych 2023 przechodzenie na tego typu świadczenie nie byłoby opłacalne. Dlaczego? Wyliczenia ekspertów pokazują, że im wcześniej osoby zdecydują się odejść na emeryturę tym świadczenie będzie niższe. Chodzi bowiem o mniejszy kapitał zgromadzony w ZUS. Według wyliczeń przygotowanych dla Business Insider, wysokość emerytur stażowych będzie głodowa.

Przykładowo kobieta mająca w ZUS kapitał 500 tys. zł po 38 latach kariery zawodowej otrzymałaby emeryturę stażową w wysokości 1709 zł. Natomiast w wieku 60 lat byłoby to 1966 zł, a w wieku 65 lat 2381 zł. Mężczyzna z kapitałem w ZUS w wysokości 700 tys. zł mógłby liczyć na emeryturę stażową w wysokości 2753 zł. W wieku 61 lat byłoby to 2855 zł, a cztery lata później już 3333 zł.

Czy PPK zapewni nam godne emerytury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE