2 tys. zł minimalnej emerytury i 5 tys. zł płacy minimalnej? To nie żart, tylko rządowa prognoza!

i

Autor: pixabay.com Według rządowych prognoz Polacy mają zarabiać w przyszłości minimalnie 5 tys. zł

Minimalna płaca i emerytura

2 tys. zł minimalnej emerytury i 5 tys. zł płacy minimalnej? To nie żart, tylko rządowa prognoza!

2023-09-21 13:32

Niemal 2 tys. złotych minimalnej emerytury i prawie 5 tys. złotych najniższej krajowej. Takie są najnowsze prognozy resortu finansów na rok 2027 - przekazuje "Fakt".

5 tys. płacy minimalnej w Polsce

Prognozy te przygotowane są na potrzeby projektu budżetu państwa i wybiegają w przyszłość o cztery lata, aż do końca kolejnej kadencji. Wynika z nich, że wynagrodzenia mają nieprzerwanie rosnąć, w tempie szybszym od cen.

Jak podaje dziennik, "w efekcie w 2027 r. przeciętna płaca powinna wynieść 9322 zł".

Polska będzie musiała w najbliższych latach wprowadzić unijną dyrektywę dotyczącą europejskiej płacy minimalnej. Zgodnie z nią płaca minimalna może zbliżyć się do 5 tys. zł brutto.

Emerytura minimalna na poziomie 2 tys. zł

Z każdą waloryzacją rośnie także minimalna kwota emerytury. Według prognozy w 2027 r. przekroczy ona pułap 2 tys. zł brutto. Tyle samo powinna wynieść także trzynasta i czternasta emerytura w 2028 r.

Prognozy dotyczą również inflacji. Na osiągnięcie celu inflacyjnego, czyli poziomu 2,5 proc. trzeba będzie poczekać także do 2027 r.

- W trakcie prac nad budżetem państwa wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że wysoka inflacja zostanie z nami na wiele lat. Podwyższony poziom inflacji odnotowywaliśmy już w 2021 r., zgodnie z prognozami MF cel inflacyjny zostanie osiągnięty dopiero w 2027 r. Do tego czasu na wysokiej inflacji tracimy wszyscy - powiedział "Faktowi" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Quiz: Dopasuj walutę do kraju

Pytanie 1 z 10
Jeśli wybieramy się do Węgier, to musimy mieć przy sobie?
Quiz: Dopasuj walutę do kraju
Rewolucja! Pensja minimalna ZALEŻNA od miejsca zamieszkania! Gdzie zarobisz najwięcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE