Białystok w PRL-u

Białystok. Obchody Milenium Chrztu Polski z 1966 r. Na wydarzeniu obecny Karol Wojtyła [ZDJĘCIA]

2023-09-23 12:55

W Listopadzie 1966 roku w Białymstoku odbyło się wielkie wydarzenie. W mieście zorganizowano obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Mszę poprowadzili przyszły papież, a ówczesny arcybiskup Karol Wojtyła oraz kardynał Stefan Wyszyński. Przed Archikatedrą zebrały się tłumy białostoczan. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z uroczystości.

Milenium Chrztu Polski w 1966 roku

Kościół w 1966 r. z inicjatywy Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego podjął szereg przedsięwzięć, które zmierzały do upamiętnienia Milenium Chrztu Polski. Na Białostocczyźnie było wiele oddolnych inicjatyw, za co ich pomysłodawcy oraz realizatorzy byli prześladowani przez władzę komunistyczną.

CZYTAJ TAKŻE:  Centralne Dożynki w Białymstoku z 1973 roku. Zobacz zdjęcia sprzed 50 lat

Diecezja łomżyńska była pierwszą, którą miał odwiedzić episkopat na terenie województwa białostockiego w związku z uroczystościami Tysiąclecia Chrztu Państwa Polskiego. W przygotowania do uroczystości zaangażowała się kuria łomżyńska, która realizowała plan centralny związany z uroczystościami milenijnymi organizując nabożeństwa już w kwietniu 1966 r. Organizowano również akcję powołań kapłańskich w całym kraju.

Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Białymstoku

Wśród przystanków milenijnych obchodów chrztu Polski znalazł się Białystok. Uroczystości zaplanowano na 19 i 20 listopada. W sobotę 19 listopada od godz. 16.00 na plac przed "Farą" ze wszystkich stron napływały tłumy wiernych. Kościół już wcześniej był wypełniony po brzegi.

Na zdjęciach znajdujących się w Narodowym Archiwum Cyfrowym uwieczniono chociażby mszę świętą poprowadzoną przez ówczesnego Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyłę oraz homilię wygłoszoną przez kardynała Wyszyńskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE