Zielonogórzanie będą mogli zobaczyć jak kiedyś wyglądały tradycyjne sianokosy [AUDIO]

2020-07-10 8:58
Łąka
Autor: pixabay.com

Muzyka ludowa, tradycyjne stroje i próby. Zielonogórzanie będą mogli cofnąć się w czasie i zobaczyć jak kiedyś wyglądały sianokosy. Koło Pałacu w Starym Kisielinie specjalnie od kilku tygodni nie kosi się trawy. Tradycyjne sianokosy nazywane są Kośbą. Przedstawienie odbędzie się w ramach Lata Muz Wszelakich już 25 lipca. Start o godz. 17:00. Więcej szczegółów w artykule.

Kosiarki spalinowe zostaną zastąpione tradycyjnymi kosami. W te wakacje mieszkańcy będą mogli zobaczyć jak kilkadziesiąt lat temu wyglądały tradycyjne sianokosy.

Kośba to tradycyjne, takie staropolskie sianokosy. Zostawiliśmy specjalnie w parku jakiś obszar, gdzie nie kosimy trawy, gdyż będzie to potrzebne do tego przedstawienia. To będzie przedstawienie muzyczne z kapelą ludową

- mówi Leszek Jenek z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Podczas przedstawienia mieszkańcy zobaczą jak wyglądały próby, które musiała przejść młoda osoba, która chciała zostać kosiarzem.

To będzie pokazywanie takich tradycji jak się wybiera kosiarza, co ten młody kosiarz musi zrobić żeby został już takim prawdziwym kosiarzem. Myślę, że to będzie interesujące, ciekawe, w strojach ludowych, kolorowe

- dodaje Leszek Jenek. Mieszkańcy, którzy wybiorą się na to wydarzenia sami będą mogli spróbować się w roli kosiarza. Do tego przewidziano konkursy i koncert ludowej kapeli "Wióry lecą".

Mieszkańcy będą mogli zobaczyć tradycyjne sianokosy - mówi Leszek Jenek z Zielonogórskiego Ośrodka Kulltury
Wybory 2020: Jak oddać ważny głos w II turze?