POLICJA

Psy w lubuskiej policji robią furorę. Zobaczcie na te piękne czworonogi z okazji ich święta. Galeria

2023-07-01 14:21

1 lipca w Polsce obchodzony jest Dzień Psa. Z tej okazji przedstawiamy policyjne czworonogi, które pełnią służbę w lubuskiej policji. Lista jest naprawdę długa. Który pies przypadł wam najbardziej do gustu?

Te policyjne psy chronią Lubuszan. Jak wyglądają i czym dokładnie się zajmują?

Przypomnijmy, że początkowe doniesienia o wykorzystaniu psów przez służby policyjne sięgają roku 1155, gdy we francuskim Saint-Malo, dla zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, zamknięto bramy miasta o zmroku i skorzystano z pomocy wartowniczych psów. Zdjęcia czworonogów z lubuskiej policji znajdziecie w poniższej galerii!

W Anglii pierwszymi psami policyjnymi były bloodhoundy, które zaczęto wykorzystywać na początku XIX wieku, szkoląc je do śledzenia złodziei. W kronikach zanotowano, że po raz pierwszy w 1810 roku aresztowano sprawcę przestępstwa dzięki tropieniu przez psa.

Pierwsze wykorzystanie psa jako środka policyjnego w niemieckojęzycznej części Europy miało miejsce około 1900 roku. Na początku, zarówno ludność cywilna, jak i kolegowie w mundurze, wyśmiewali żandarmów za korzystanie z psów do ochrony osobistej i patrolowania miejsc służbowych. Jednak pogląd ten uległ zmianie, gdy podczas gaszenia ogromnego pożaru strażacy skorzystali z psów, aby rozpędzić tłum utrudniający akcję ratunkową.

W 1904 roku niemiecki inspektor policji odniósł głośny sukces, wykorzystując owczarka niemieckiego do śledzenia śladów i ujęcia sprawcy morderstwa. W 1911 roku w Bawarii powstała pierwsza szkoła tresury psów służbowych, która przetrwała do czasów II wojny światowej. Po wojnie, nie tylko Niemcy, ale także inne państwa na świecie zaczęły doceniać wartość psów służbowych, co skutkowało otwarciem pierwszych szkół tresury psów dla policji.

Pierwszą tego typu placówką w Polsce był utworzony w 1945 roku w Słupsku ośrodek o nazwie Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych. W 1949 roku szkołę tę połączono z Zakładem Tresury Psów Służbowych Korpusu Bezpieczeństwa Publicznego w Sułkowicach. Po wielu przekształceniach, od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku, istnieje Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, którego siedziba znajduje się w Sułkowicach.

Do czego są wykorzystywane psy w polskiej policji?

Obowiązków mają naprawdę sporo. Nad czym policja skupia się najbardziej?

  • odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
  • przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia;
  • ochrony porządku lub bezpieczeństwa na obszarach lub w obiektach chronionych przez uprawnionego;
  • przeciwdziałania zamachowi na nienaruszalność granicy państwowej w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej;
  • zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
  • pokonania czynnego oporu;
  • zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia;
  • ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą.
30-latek zasłabł przy przejściu dla pieszych. Dramatyczna akcja ratunkowa w Olsztynie
Sonda
Masz psa?
Źródło: Policyjne psy w Lubuskiem uratowały już niejednego człowieka! Zobaczcie zdjęcia pięknych czworonogów