Ciekawostki

Gdzie dokładnie znajduje się pomnik Jezusa w Świebodzinie? Tak wygląda pomnik z lotu ptaka [zdjęcia]

Lubuszanie od wielu lat znają pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzina. Licznie przybywają do tego miejsca także pielgrzymi i turyści z całej Polski i świata. Nie każdy bowiem zna historię powstania tej figury. Gdzie znajduje się pomnik Jezusa w Świebodzinie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Pomniki w Polsce - jest ich naprawdę sporo

W całej Polsce można oglądać różnego rodzaju pomniki. Figury te powstają z różnych okazji. Stawia się je także na pamiątkę jakiegoś wydarzenia, jak np. Pomnik Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. Są też takie pomniki, które wywołują śmiech, jak ten m.in. Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina. W wielu miastach powstają także napisy Szczecin, Gdańsk, czy I love Zielona. Nadal jednak tym najpopularniejszym jest ten, usytuowanego na południowym zboczu góry Lee w łańcuchu niewysokich gór Santa Monica w Los Angeles, w Kalifornii - "Hollywood". Powstał w 1978 r., a jego wymiary to 110 m x 14 m.

Legenda polskiej piłki doczekała się pomnika

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie - historia

W 2000 roku powstała idea budowy figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Tuż krótko po tym, jak biskup diecezjalny Adam Dyczkowski miasto i gmina Świebodzin zostały zawierzone opiece Chrystusa Króla. Samym pomysłodawcą budowy tej figury był śp. ks. prałat Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, który dokonał wyboru lokalizacji pomnika. W 2005 r. został zakupiony teren pod budowę figury Jezusa w Świebodzinie, którą zaprojektował Mirosław Patecki. Trwała ona aż do 2010 r., w listopadzie tego samego roku została poświęcona. Masa konstrukcji szacowana jest na ponad 440 ton i 36 metrów wysokości. Wysokość kopca, na którym znajduje się figura, to 16,5 m, co razem daje w sumie 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa w Świebodzinie to 25 m. Świebodziński Jezus jest wyższy od figury Chrystusa z Rio de Janerio o 2 m.

W 2023 r. Chrystus ze Świebodzina dostał prestiżową nagrodę. Monument został nagrodzony tytułem "Diament Lubuskiej Turystyki" i tym samym coraz więcej osób mogło o nim usłyszeć. Przyczynili się do tego także twórcy programu The Grand Tour. W jednym z odcinków nagrywanych w Polsce odwiedzili m.in. woj. lubuskie. Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May pojawili się w Świebodzinie pod figurą Chrystusa Króla. 

Ile kosztowała figura Jezusa w Świebodzinie?

Szacuje się, że budowa figury Jezusa Chrystusa w Świebodzinie kosztowała kilka milionów złotych. Nieoficjalnie padają kwoty w granicach 6 mln złotych, była to ofiara z datków wiernych i parafian.

Jak dojechać do pomnika Jezusa w Świebodzinie? Trasa

Na początku warto zaznaczyć, że pomnik Jezusa Chrystusa znajduje się przy ul. Sulechowskiej w Świebodzinie. Można go podziwiać z trasy S3. A jak zobaczyć świebodzińską figurę Jezusa z bliska? Przy figurze znajduje się bezpłatny parking, tam można zostawić auto i zwiedzić pobliski teren.

Gdy planujesz wybrać się z Zielonej Góry do Świebodzina trasa zajmie ok. 30 min, z Poznania ok. 1 godz. 15 min, a ze Szczecina ok. 2 godz. Świebodzin leży przy trasie S3 oraz autostradzie A2, co ułatwia dojazd także do figury Chrystusa. Łatwo jest zauważyć ten monument z odległości, jednak największe wrażenie robi z bliska. Aby tam się tam dostać należy zjechać z S3 na Świebodzin, jeśli jedziemy w stronę Świnoujścia. Gdy podróżujesz trasą A2, zjedź na S3 na węźle w Jordanowie, a następnie kieruj się w stronę Zielonej Góry. Ta trasa powinna zająć ok. 15 min do celu.

Zobacz jak wygląda figura Jezusa Chrystusa w Świebodzinie z lotu ptaka. Ten widok zapiera dech w piersiach!

QUIZ. Czy jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy dla katolików

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Czy Adwent to czas poprzedzający Wielkanoc, a Wielki Post – Boże Narodzenie?