Ciekawostki

Pałac w Bojadłach w jesiennej odsłonie. Zobacz zdjęcia tego miejsca. Robi wrażanie?[galeria]

W Lubuskiem nie brakuje pięknych budynków. Ich architektura zachwyca, nawet gdy zabytki nie są do końca są wyremontowane. Historia początków pałacu w Bojadłach sięga przełomu XVII/XVIII w. Jak obecnie wygląda? Zobaczcie w naszej galerii zdjęć pałac w Bojadłach.

Wyjątkowe obiekty w pobliżu Zielonej Góry

Lubuszanie mają wiele powodów do szerzenia dziedzictwa znajdujących się Ziemi Lubuskiej. Park Książęcy Zatonie w Lubuskiem został wyróżniony w plebiscycie "Cuda Polski 2023". Obiekt kilka lat temu przeszedł sporą renowację. Niestety niektóre z obiektów nie mają tyle szczęścia. Pałac Rechenbergów w Sławie niszczeje w oczach, jest jednak nadzieja, bowiem właścicielem pałacu jest osoba prywatna. Podobnie jest na Dolnym Śląsku, gdzie posiadłość kupił znany detektyw. Krzysztof Rutkowski najprawdopodobniej zapomniał o swoim Pałacu obok Głogowa, który obecnie popada w ruinę.

Zabytkowy pałac w coraz gorszym stanie

Pałac w Bojadłach - kiedy został wybudowany?

Pierwotny budynek został wybudowany w 1707 r. dla Adama von Kottwitz. Niestety w 1731 r. uległa pożarowi. Cztery lata później powstał kolejny budynek, tym razem pałac z kordegardami, który zlecił David Heinrich von Kottwitz. W II poł. XVIII w. przejął teren został przejęty przez barona Reinharda von Scheffer-Boyadel. Wówczas dokonano przebudowy, dostosowując obiekt do standardów, zachowując jednak cechy stylowe. Kolejne przebudowy, wynikające z nadawania pałacowi nowych funkcji (m.in. izba porodowa, dom kolonijny), doprowadziły do utraty pierwotnych podziałów i formy architektury rezydencjonalnej - czytamy w komunikacie Fundacji Pałacu w Bojadłach.

Czy Pałac w Bojadłach został zniszczony przez działania wojenne? Nie, dopiero dekadę po transformacji ustrojowej doszło do przykrych incydentów. Z pałacu z Bojadłach zniknęły drzwi, okna, balkonowa krata i schody. Jednak smutne czasy są już za nami. Od 2014 r. w lubuskim pałacu działa Fundacja Pałac Bojadła. Celem, której jest propagowanie zabytków rezydencjonalnych Środkowego Nadodrza oraz wspieranie ich właścicieli w udostępnianiu zarówno realnym jak i wirtualnym. Fundacja została wyróżniona za swoje działania m.in. nagrodą NID za udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016 za przygotowanie wystawy Rezydencje Środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy. Wśród Lubuszan Pałac w Bojadłach często nieoficjalnie nazywane jest społecznym muzeum.

Pałac w Bojadłach. Każdy może pomóc

Na stronie internetowej Fundacji Pałacu w Bojadłach znajduje się także informacja o możliwości pomocy dla tego wyjątkowego miejsca. Jak można pomóc? Każdy zainteresowany może przekazać darowiznę. Fundacja także poszukuje historycznego materiału rozbiórkowego takiego jak stolarka, elementy kamienne z przełomu XVIII i XIX w.

Pałac w Bojadłach znów zachwyca. Jesienna odsłona lubuskiej posiadłości. Zobacz jak wygląda w środku

Lubuskie. Przyporządkuj zabytek do miasta. Sprawdź się w prostym quzie. Prawdziwy Lubuszanin zdobędzie 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Willa Emila Kollatschny’ego widoczna na zdjęciu?
Willa Emila Kollatschny’ego w Drezdenku