Ciekawostki

Pałac Rechenbergów w Sławie lata świetności ma już za sobą. Obecnie niszczeje i straszy! Jak bardzo jest zniszczony?

Zabytków w Lubuskiem nie brakuje. Niestety wiele z nich lata swojej świetności ma już za sobą. I tak jest w przypadku Pałacu Rechenbergów w Sławie, który popada w ruinę. Widok od środka mrozi krew w żyłach. Koniecznie sprawdźcie naszą galerię zdjęć i poznaj historię tego miejsca. Czy jest szansa na remont pałacu?

To tutaj szukano czarownic?! Mroczna strona pałacu w Sławie

Zamek w Sławie został zbudowany przez książąt głogowskich w ok. XV wieku. W 1468 r. budynek wymieniany jest w dokumencie zakupu miasta przez ród Rechenbergów. Przez kolejne stulecia był remontowany, poszerzany, aż w końcu zniszczony przez rosyjskich huzarów, którzy wewnątrz pałacu Rechenbergów urządzali sobie konne przejażdżki. Do końca II wojny światowej cały majątek należał do rodziny hrabiów von Haugwitz.

W trakcie II wojny światowej pałac Rechenbergów w Sławie został został przejęty przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. W pałacu mieścił się VII oddział Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy SS, a dokładnie jego pododdział H–Sonderkommando (H – niem. Hexe, czyli czarownica). Czym zajmował się oddział? Według danych dostępnych na portalu zabytki.tomekzuk.com zajmowano się zdobywaniem i analizą procesów o czary. Czytamy dalej, że w Sławie zgromadzono ponad 34 tysiące indywidualnych kart dla każdego faktu zakwalifikowanego jako „czary”. Dotyczą kobiet i mężczyzn skazanych za uprawianie magii z Niemiec, Europy i całego świata (Indie, Meksyk) z lat 385–1940. Szczególnie interesowały ich też tortury i metody uśmiercania ludzi. H–Sonderkommando funkcjonowało w latach 1935–1944. Po wojnie zgromadzone archiwum zostało podzielone przez Urząd Bezpieczeństwa na trzy części. Jedną oddano Bibliotece Poznańskiej, drugą zarekwirowało UB, a trzecią do archiwum poznańskiego, określając nazwą „Kartoteka Procesów o Czary”.

W latach 1957-1969 miał miejsce gruntowny remont i adaptacja pałacu na Dom Dziecka, który działał aż do 2006 r. Obecnie obiekty wraz z okalającą go częścią parku stanowi własność prywatną i pozostają nieużytkowane.

Zobaczcie galerię zdjęć z tego miejsca, które pochodzą z 2020 r. Niektóre z nich mrożą krew w żyłach.

Remont na horyzoncie? Co dalej z Pałacem Rechenbergów w Sławie? 

To pytanie pewnie zdanie sobie wielu z nas. Po obejrzeniu galerii zdjęć można mieć mieszane uczucia co do powrotu stanu przed zniszczeniem. Jak poinformowała nas gmina Sława, obiekt należy do prywatnego właściciela, który chce przywrócić działalność Pałacu Rechenbergów w Sławie. To fantastyczna wiadomość! Czy to się uda? Będziemy monitorować sprawę, śledźcie nasze newsy, by być na bieżąco. 

Zobaczcie jak wygląda Pałac Rechenbergów w Sławie od środka!

Sonda
Czy lubisz podróże?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE