Lekarze podczas operacji w zielonogórskim szpitalu

i

Autor: szpital.zgora.pl

Zdrowie

Niesamowita operacja w zielonogórskim szpitalu. Lekarze dokonali rekonstrukcji onkologicznej

To pierwsza taka operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Jak poinformowała placówka pacjentowi został usunięty rak obejmujący język jamę ustną oraz naciekającego żuchwę pacjenta. Po raz kolejny pomogła technologia 3D i lekarze mogli uzupełnić ubytek z innej części ciała.

Pierwsza taka operacja w zielonogórskim szpitalu

68 -letniemu pacjentowi został usunięty rozległy rak obejmujący język jamę ustną oraz naciekającego żuchwę pacjenta. Ubytek został uzupełniony dzięki zaawansowanej technologii. Lekarze wykonali rekonstrukcję języka i innych narządów, która była bardzo złożona i skomplikowana. Na czym dokładnie polegała operacja?

Kość strzałkowa kończyny dolnej, po pobraniu i starannym dopasowaniu do ubytku żuchwy opartym na analizie obrazu 3D tomografu komputerowej, została za pomocą tytanowej płytki umiejscowiona w miejscu ubytku. Do rekonstrukcji języka i dna jamy ustnej posłużył mięsień i płat skórny z łydki. Następnie naczynia płata zostały pod mikroskopem zespolone z naczyniami szyi, dzięki temu tkanka otrzymała własne unaczynienie w nowym miejscu - powiedział prof. Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii zielonogórskiego szpitala.

68-letni pacjent po operacji, czuje się dobrze i niebawem opuszcza szpital. Oczekuje go jeszcze radiochemioterapia.

Zielona Góra trafiła do czołówki w kraju zabiegów w chirurgii

Jak dalej komentuje w komunikacie szpitala, kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii "Operacje rekonstrukcyjne z zastosowaniem płatów kostnych należą do najbardziej zaawansowanych zabiegów w chirurgii onkologicznej głowy i szyi. Nasz szpital dołączył do ośrodków, które wykonują takie operacje".

W operacji wzięli udział:

  • dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ
  • Lek. Sebastian Kamiński
  • Lek. Kamil Czechowski
  • Lek. Aleksandra Lew
  • Lek. Mateusz Wasylkowski
  • Lek. Lidia Makowiak-Świgło (anestezjolog)
Słupscy lekarze ratują twarz mężczyzny
Sonda
Czy chodzicie regularnie do lekarza na badania?