W Zielonej Górze uratowano biodro pacjentce. Wszystko dzięki technologii 3D

i

Autor: szpital.zgora.pl

Zdrowie

W zielonogórskim szpitalu zostało uratowane biodro pacjentki. Pomogła w tym technologia 3D

2023-03-23 12:20

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wykonano operację mającą na celu uratowania biodra i powrotu do sprawności pacjentki. Zabieg był na tyle skomplikowany, że o pomoc poproszono firmę z Hamburga, która wykonała implant dzięki technologii 3D.

Technologia 3D w medycynie. Pacjentce z Zielonej Góry uratowano biodro

Pacjentka zmagała się z obluzowaną panewką stawu biodrowego z rozległym ubytkiem tkanki kostnej i wytworzeniem pseudoguza. Niestety miednica kobiety była zniszczona do tego stopnia, że doszło do złamania w okolicy stawu biodrowego i protruzji, czyli przemieszczenia głowy protezy, którą pacjentka miała wszczepioną wcześniej, do wnętrza miednicy. Zdaniem lekarzy, nie pozwalało to na zastosowanie standardowych implantów, rekonstrukcję i zespolenie złamania miednicy – wyjaśnia prof. Daniel Kotrych.

Niedawno także w Gorzowie Wielkopolskim udało się przeprowadzić również u jednej z pacjentek ryzykowną operację kardiochirurgiczną

Niezbędny był skomplikowany zabieg, który pozwoliłby kobiecie wrócić do sprawności. W zielonogórskim szpitalu przeprowadzono operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Tytanowy implant w technologii 3D, najnowocześniejszy na świecie, na specjalne zamówienie lekarzy i pod ich kontrolą, wykonała firma z Hamburga. Cały proces stworzenia tej technologii implantu na miarę ubytku trwał około 8 tygodni. Koszt wykonania protezy to ponad 200 tys. złotych. 

Była to operacja o najwyższym stopniu zaawansowania medycyny na obecnym jej etapie rozwoju, a przede wszystkim dająca nadzieję chorej pacjentce na powrót do sprawności – podkreśla dr hab. n. med. Daniel Kotrych, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zabieg w Zielonej Górze z happy endem

Operacja wiązała się z ogromnym zagrożeniem. Całe szczęście wszystko zakończyło się dobrze. Zabieg umożliwił przede wszystkim uniknięcie amputacji z wyłuszczeniem stawu biodrowego oraz powrót pacjentki do sprawności. 

Pacjentce życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Lekarzom gratulujemy wykonania tego zabiegu. 

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku!

Pytania z "Milionerów" za największą kasę! Wygrałbyś milion złotych? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Co mieści Wielki Łuk Braterstwa w paryskiej dzielnicy La Defense, zwany dwudziestowieczną wersją Łuku Triumfalnego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE