Cisza wyborcza

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News

Wybory 2023

Dzisiaj cisza wyborcza, a w niedzielę wybory parlamentarne 2023 i referendum ogólnokrajowe

Od soboty do godz. 21 w niedzielę trwa cisza wyborcza. Agitacja polityczna jest zabroniona, abyśmy mogli przemyśleć, na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2023. W niedzielę wybierzemy posłów i senatorów. Równolegle odbędzie się referendum ogólnokrajowe.

Spis treści

  1. Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2023?
  2. Jak głosować w wyborach 2023?
  3. Jak wybieramy posłów?
  4. Jak wybieramy senatorów?
  5. Referendum ogólnokrajowe 2023. Jakie są pytania referendalne?
  6. Referendum ogólnokrajowe. Kiedy jest ważne?
  7. Jak długo trwa cisza wyborcza w wyborach parlamentarnych 2023?
  8. Czy cisza wyborcza obowiązuje na Facebooku?
  9. Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2023?

W niedzielę 15 października odbywają się wybory parlamentarne. Na czteroletnią kadencję wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Na kogo głosować w wyborach? Wybór jest ogromny. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, zarejestrowano 40 komitetów wyborczych partii politycznych, dwa komitety wyborcze koalicji partii politycznych i 43 komitety wyborcze wyborców. Sześć komitetów wystawi swoich kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach w Polsce.

Łącznie w całej Polsce o mandat posła ubiegać się będzie 6655 kandydatów, z czego 2949 to kobiety, a 3706 to mężczyźni. W wyborach do Senatu zarejestrowano 360 kandydatów, z czego 69 to kobiety, a 291 - mężczyźni.

Jak głosować w wyborach 2023?

W lokalu wyborczym otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania: jedną z kandydatami do Sejmu, drugą z kandydatami do Senatu. Ważny głos oddamy tylko wówczas, gdy postawimy znak X tylko przy jednym nazwisku kandydata do Sejmu i przy jednym nazwisku kandydata do Senatu.

Jak wybieramy posłów?

W wyborach do Sejmu obowiązują progi wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów. W podziale mandatów uczestniczą też komitety wyborcze wyborców zrzeszone w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze.

Przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się metodę d’Hondta. Zgodnie z tą metodą, liczbę głosów ważnych oddanych łącznie na listy kandydatów każdego z komitetów wyborczych dzieli się kolejno przez: 1; 2; 3; 4 i dalsze, kolejne liczby, aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób wyników da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia między te listy w okręgu.

Następnie, każdej liście przyznaje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu ilorazów przypada mu liczb kolejno największych. Wybory wygrywa komitet, który uzyska najwięcej mandatów. Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów

Jak wybieramy senatorów?

Senatorów wybiera się zgodnie z systemem większościowym. Wygrywa ten, który otrzyma więcej głosów ważnych. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów.

Referendum ogólnokrajowe 2023. Jakie są pytania referendalne?

W niedzielę, razem z wyborami do Sejmu i Senatu, odbędzie się referendum ogólnokrajowe.

Aby wziąć udział w referendum ogólnokrajowym należy pobrać kartę w komisji wyborczej i odpowiedzieć na pytania.

  1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
  2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".
  3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".
  4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Referendum polegać na udzieleniu odpowiedzi poprzez postawienie znaku X w kratce obok odpowiedzi pozytywnej TAK albo odpowiedzi negatywnej NIE.

Referendum ogólnokrajowe. Kiedy jest ważne?

W przypadku referendum frekwencja jest kluczowa. Wynik referendum jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej, niż połowa uprawnionych do głosowania.

Głos nieważny jest wtedy, kiedy na karcie do głosowania postawiono znak X w obu kratkach obok odpowiedzi na postawione pytanie lub nie postawiono znaku X w żadnej z kratek. W takiej sytuacji, choć głos będzie nieważny, to wrzucona do urny karta będzie ważna i będzie liczyła się do frekwencji referendalnej.

Tak jak w przypadku wyborów, tak i w referendum udział jest dobrowolny. Jeśli nie chcemy wziąć w nim udziału, musimy poinformować komisję. Wówczas członek obwodowej komisji wyborczej odnotuje w rubryce "uwagi" na spisie wyborców odmowę przyjęcia danej karty do głosowania. Taka adnotacja musi znaleźć się na spisie, ponieważ tylko w ten sposób obwodowa komisja wyborcza będzie mogła rozliczyć się z otrzymanych kart.

Jak długo trwa cisza wyborcza w wyborach parlamentarnych 2023?

Zanim jednak rozpoczną się i zakończą wybory 2023 obowiązuje nas cisza wyborcza od północy z piątku na sobotę 14 października do godz. 21 w niedzielę 15 października. Cisza wyborcza może być przedłużona przez PKW do czasu ostatecznego zakończenia głosowania we wszystkich lokalach wyborczych w Polsce.

W czasie ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności:

  • zwoływanie zgromadzeń
  • organizowanie pochodów i manifestacji
  • wygłaszanie przemówień
  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych

Czy cisza wyborcza obowiązuje na Facebooku?

Czy lajkowanie, komentowanie i udostępnianie postów kandydatów i partii jest naruszeniem ciszy wyborczej? Może to być uznane za prowadzenie agitacji wyborczej. Dozwolone jest jedynie zachęcające do udziału w wyborach. Jednak zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum ogólnokrajowym jest agitacją wyborczą, bo frekwencja ma wpływ na uznanie referendum za ważne i wiążące.

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Złamanie ciszy wyborczej może mieć dotkliwe konsekwencje. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego i mogą być prowadzone w czasie ciszy wyborczej, ale tylko przez podmioty nieuczestniczące w wyborach.

Z całą pewnością złamaniem ciszy wyborczej będzie zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach przez komitety wyborcze. Złamanie ciszy wyborczej będzie także zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej. 

Źródło: Dziś wybory parlamentarne 2023 i referendum ogólnokrajowe. Trwa cisza wyborcza