Deptak będzie przedłużony. Rewitalizacja zielonogórskiej ulicy

2022-12-09 12:41
Wizualizacja ul. Kupieckiej w Zielonej Górze po rewitalizacji
Autor: FB, Urząd Miasta Zielona Góra

Pierwsze pomysły na zmianę ulicy Kupieckiej w Zielonej Górze pojawiły się na początku września 2022 roku. To już wtedy budziła się dyskusja na temat tego jak ma wyglądać przedłużenie deptaku. 8 grudnia (czwartek) pojawiła się wizualizacja projektu. W mediach społecznościowych powróciła dyskusja na ten temat. Co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy?

Wizualizacja nowej części zielonogórskiego deptaka

We wrześniu 2022 zielonogórscy radni przyjęli uchwałę ws. przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania ul. Kupieckiej w Zielonej Górze. Według założeń ulica ma stać się deptakiem z ograniczonym ruchem samochodów, czyli w tzw. woonerf. Takie rozwiązania sprawdziły się już w polskich miastach np. w Łodzi. Wizualizacja zamkniętej części deptaka przedstawia szarości, małą architekturę w brązie, miejsca na zieleń oraz nowoczesne oświetlenie. Obecnie przy ulicy Kupieckiej nie ma zieleni, są za to miejsca parkingowe. Te obie rzeczy mają się zmienić. Zieleń pojawi się oczywiście na woonerfie, a miejsca parkingowe powstaną na obrzeżach deptaka.

- Przy skrzyżowaniu Kupieckiej z Placem Matejki znajdą się drzewa, które będą osadzone w gruncie. Drzewa będą podlewane powierzchniowo poprzez nowoczesne rozwiązanie, jakim są specjalne otwory w płytach nawierzchni. Będą tam ułożone płyty perforowane, dzięki temu woda będzie naturalnie spływała do otworów – tłumaczy w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Zielona Góra, Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich.

Przetarg na woonerf przy ulicy Kupieckiej

Jak czytamy dalej w mediach społecznościowych "obecnie trwają prace projektowe. Przetarg na realizację tego zadnia prawdopodobnie zostanie ogłoszony w marcu 2023".

Zdania internautów na temat wizualizacji

Przy takich projektach pojawia się wiele emocji. Mieszkańcy naszego miasta nie kryją swojego zdania na temat wizualizacji. O zieleni również pojawiły się komentarze jak np. "Gęsta zieleń? Gdzie? W doniczkach ?" czy "Gęsta zieleń? Gdzie ?? Betonoza :( ". Mieszkańcy zauważyli, że po zamknięciu ul. Kupieckiej może pojawić się kolejny problem. "Ta ulica to jedyny dojazd do Ceglanej, Kopernika (gdzie właśnie budowany jest blok mieszkalny), św. Jadwigi (konkatedra!). Ciekawe, co na to straż pożarna, pogotowie, policja..." czy też "proszę przedstawić szczegolowy program dojazdu do zablokowanych tym betonem ulic jednokierunkowych. Mamy fruwac? Czy zaplacicie odszkodowanie zanykanym firmom? (pisownia oryginalna)" Inni wręcz zwracają uwagę na koszt "To będzie kosztowało majątek".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany