Lubuskie: wyniku spisu powszechnego 2021. Dane mogą zszokować

2022-12-07 16:22
spis
Autor: Pixabay

Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze podał wyniki spisu powszechnego 2021 dla województwa lubuskiego. Niestety te dane nie napawają jednak optymizmem. Można nazwać je wręcz szokującymi. Jaki wynik spisu powszechnego jest w Lubuskiem? Sprawdź to w naszym materiale poniżej.

Wnioski Narodowego Spisu Powszechnego. Lubuskie ma mniej mieszkańców

Według podanych wyników GUS spisu powszechnego 2021 w Lubuskiem pierwszy raz od istnienia tego województwa spadła liczba mieszkańców. W całym Lubuskiem jest poniżej miliona mieszkańców, dokładniej 991,2 tys. osób. Społeczeństwo w naszym województwie się starzeje. Takie są niestety fakty.

– Starzejemy się w postępie niezbyt optymistycznym. Rośnie nam liczba osób, i to znacząco, w wieku poprodukcyjnym. Spada liczba osób w wieku produkcyjnym, mobilnym i niemobilnym. Nieznacznie rośnie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym – wymienia Roman Fedak, dyrektor zielonogórskiego Urzędu Statystycznego na łamach "Gazety Lubuskiej". Wiadomo też, że po pandemii z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Narodowy Spis Powszechny - na dane musimy jeszcze poczekać

Jak dalej czytamy w GL dokładne dane będą publikowane do września 2023 roku.

- Harmonogram jest rozplanowany w najszybszym tempie jak dotychczas w historii, ale nie da się zrobić w jeden dzień. Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji spisu. Oczywiście, kosztowało nas to wiele wysiłków. Zdecydowaliśmy się nie opóźniać spisu ze względu na Covid. Sytuacja jednak pozwoliła przy odpowiednim wydłużeniu i zastosowaniu nowych metod i podejść go realizować - powiedział dla GL Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Pozytywny aspekt wyników powszechnego spisu ludności

Jednak nie ma co do końca popadać w marazm. Dla mieszkańców województwa lubuskiego są z pewnością również aspekty pozytywne wyników powszechnego spisu ludności 2021. Jak podaje GUS przez ostatnią dekadę nastąpiła poprawa infrastruktury oraz struktury wykształcenia Lubuszan. To dobre informacje, o których należy pamiętać. Kolejne lata również zapowiadają się z poprawami w tych kategoriach.

Obchody 60-lecia GUS w Zielonej Górze

Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze obchodził swoje 60-lecie z tej okazji odbyło się Seminarium pod hasłem: „Województwo lubuskie w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021”. Spotkanie miało miejsce w zielonogórskiej Palmiarni.

Źródło: Lubuskie: wyniku spisu powszechnego 2021. Dane mogą szokować
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE