Wkrótce ruszą w Zamościu konsultacje społeczne na temat śmieci

2020-02-03 15:51
Wkrótce ruszą w Zamościu konsultacje społeczne na temat wywozu śmieci
Autor: w.sawa

Przed mieszkańcami Zamościa konsultacje społeczne dotyczące wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości stawki opłaty za wywóz śmieci. W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze spotkania. Mieszkańcy Grodu Hetmana dowiedzą się na nich jakie propozycje ma dla nich zamojski magistrat. Będą mogli również podzielić się swoimi opiniami na ten temat. Sprawą ustalenia kwoty i metody za wywóz śmieci mieli zająć się radni podczas ostatniej sesji rady miasta, ale uchwała została zdjęta z obrad. Podkreślano wtedy konieczność zwołania konsultacji społecznych w celu poznania opinii mieszkańców. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni podczas ostatniej sesji. Teraz mieszkańcy będą mieli okazję do podzielenia się swoimi wątpliwościami i pomysłami dotyczącymi wyznaczenia nowej stawki za wywóz śmieci i metody jej naliczania. Obecnie jest to 16 złotych od osoby. Na konsultacjach mieszkańcy wypełnią ankietę, poprzez którą wyrażą swoje zdanie na ten temat.

Pierwsze spotkanie już w środę - tego dnia  dyskutować będą mieszkańcy osiedla Orzeszkowej w Zamościu. O szczegółach mówi przewodniczący zamojskiej Rady Miasta – Piotr Błażewicz:

"W trakcie planowanych konsultacji społecznych mieszkańcy zamojskich osiedli mają się wypowiedzieć  jaką metodę preferują. Czy to będzie metoda  od wody, od osoby zamieszkałej, metra kwadratowego lokalu czy będzie to metoda mieszana ponieważ można te metody ewentualnie pomieszać. Wypowiedzą się też jak stawka za śmieci mogłaby wyglądać.

Obecnie stawka za odbiór śmieci to 16 złotych za osobę. Na ostatniej sesji pojawił się pomysł zwiększenia kwoty za odbiór śmieci.

- System się nie bilansuje- dodaje Piotr Błażewicz-   Doszedł nowy sposób segregacji.  Poza tym zgodnie z danymi ponad dziesięć tysięcy ludzi zamieszkałych w Zamościu za te śmieci nie płaci. Nie są zgłoszeni w deklaracjach . Stąd pomysł, żeby liczyć opłatę za smieci z metra sześciennego zużytej wody. Chodzi o to, żeby wychwycić osoby, za które  płaci cała reszta.

Po konsultacjach środowych na osiedlu Orzeszkowej, w tym tygodniu odbędą się jeszcze  spotkania z mieszkańcami Osiedla Majdan , Partyzantów i Planty.

 Harmonogram konsultacji znajduje się na stronie internetowej miasta Zamość.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE