Zaćmienie Słońca

i

Autor: Pixabay

Zaćmienie słońca we Wrocławiu. Gdzie oglądać? Kiedy?

2022-10-25 9:10

Wielkimi krokami zbliża się zjawisko, na które czeka wielu wielbicieli obserwacji na niebie. Chodzi o zaćmienie słońca. W Polsce zauważalne jest ono od 2015 roku. Gdzie będzie można zobaczyć je na terenie Wrocławia? Jak i kiedy oglądać zaćmienie słońca? Sprawdźcie w naszym artykule.

Zaćmienie słońca 2022 we Wrocławiu

Częściowe zaćmienie słońca 2022 to wydarzenie, na które czekają pasjonaci astronomii. Te zbliżające się, 25 października,  będzie najgłębszym obserwowanym z Polski od 2015 roku. Specjaliści przewidują, że największą fazę zaćmienia zobaczą mieszkańcy północno-wschodniej części kraju. A co z Wrocławiem? Też nic straconego!

Zaćmienie słońca we Wrocławiu. Gdzie i kiedy można zobaczyć?

Na całkowite zaćmienie słońca w tym roku nie ma co liczyć. Jednak przy odrobinie szczęścia każdy będzie mógł zaobserwować częściowe zaćmienie słońca. Pierwsze zetknięcie tarczy Księżyca z tarczą Słońca w stolicy Dolnego Sląska będzie miało miejsce 25 października o godzinie 11.12. Następnie, maksimum zaćmienia, kiedy największa część słońca będzie zasłonięta, to godzina 12.19. I koniec zaćmienia nad Wrocławiem będzie o godzinie 13.26.

Zaćmienie słońca 2022 - przez co oglądać?

Zjawisko może zapewnić niezapomniane widoki, lecz do jego oglądania należy się również odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy pamiętać, że patrzenie na Słońce bez żadnych osłon grozi uszkodzeniem wzroku. Najlepiej zrobić to przez teleskop. Dobrym rozwiązaniem okaże się specjalna folia ND-5. Można z niej przygotować zasłonę na obiektyw aparatu, lub skonstruować okulary. Inną opcją jest użycie ciemnego szkła spawalniczego. 

Kibole Śląska zamieszani w handel fałszywymi paszportami covidowymi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE